Connect with us

Emek

Kadro tiyatrosunda yeni perde: Güvenlik soruşturması

Taşerondan kadroya geçişte binlerce işçi ‘güvenlik soruşturmasına’ takıldı. Kani Beko, binlerce hükümlü işçinin iş başı yapamadığını söyledi

Taşeron işçilerin kadroya geçişinde çok sayıda işçi ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv araştırmasına’ takıldı.

DİSK Genel-İş üyesi 3 ila 4 bin işçinin başvurusunda sorun çıktığı belirtilirken, Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası’nın da sadece Ankara’da 200’ü aşkın üyesinin başvurusu güvenlik soruşturması gerekçesiyle reddedildiği ifade ediliyor.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır‘ın haberine göre DİSK Genel Başkanı Beko, Türkiye genelinde hükümlü taşeron işçilerle ilgili sıkıntı olduğunu söyledi. İşçilerin “güvenlik soruşturmaları, arşiv araştırmaları” nedeniyle henüz iş başı yapamadıklarına dikkat çeken Beko, “Bu şekilde iş başı yapamayan binlerce hükümlü arkadaşımız var” dedi. Beko, bu konuda geçen hafta 8’e yakın bakanın da bulunduğu “Çocuk İşçiliği ile Mücadele Deklarasyonu” töreninde başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu olmak üzere hükümet üyeleriyle görüştüğünü, durumu ilettiğini söyledi. Bakan Sarıeroğlu’nun ciddi çalışma yapılacağını, konuyla ilgili çalışmayı bu hafta gündeme alacaklarını, hiçbir işçinin dışarıda kalmayacağını ifade ettiğini belirten Beko, bu konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yazı da gönderdiklerini kaydetti.

DİSK’in yazısında, İş Yasası’nda işyerlerinin eski hükümlü çalıştırma zorunluluğu bulunduğuna dikkat çekilerek, “İş Yasası’nın bu emredici hükmüne dayanarak çok sayıda eski hükümlü aralarında alt işveren şirketlerinin de olduğu işyerlerinde ve kamuya ait işyerlerinde istihdam edilmektedir” denildi. Taşeron işçilerle ilgili kanun hükmünde kararnameye (KHK) göre, kadroya alınacak taşeron işçilerin 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’ndaki “devlet memurluğuna alınacaklarda aranan şartları” taşımaları gerekiyor. İş Yasası’na göre çalıştırılan eski hükümlü taşeron işçiler ise bu şartları taşımadıkları için kadro alamıyor. DİSK’in yazısında, eski hükümlü işçilerin geçişlerinde sorun yaşandığı belirtildi. Yazıda, taşeron şirketlerde çalışan eski hükümlü işçilerin de kadroya alınarak eski hükümlü statüsünde çalışmalarının sağlanması istendi.

Günün Haberleri

More in Emek