Connect with us

Kadın

Kadınlardan Diyanet’e tepki: Çocuk düşmanı fetvalarınız değil kadınlar kazanacak

Diyanet’in açıklamalarına karşı bir araya gelen kadınlar “Çocuk düşmanı fetvalarınız değil kadınlar kazanacak” dedi

İstanbul’da kadınlar Diyanet’in açıklamalarına karşı Kadıköy’de bir araya geldi. Kadıköy Süreyya Operası’ndan Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na yürüyüş düzenleyen kadınlar, “Çocuk düşmanı fetvalarınız değil kadınlar kazanacak” yazılı pankartı açtı.

Yürüyüş boyunca polis kadınları provoke etmeye çalıştı. Yürüyüşün sonunda kadınlar adına açıklamayı Selin Top yaptı. Selin Top, “Kız çocuklarının çocukluğunu 9 yaşında bitiren, evlilik ve tecavüzde rıza yaşını ‘rüşt olma’ya bağlayıp 9 yaşına kadar indirebilen, 15 yaşı rüşt olma yaşı olarak sabitleyen, kadınların boşanma haklarını gasp edip, boşanmayı erkeğin ağzından çıkan ya da internetten yolladığı ‘boş ol’a bağlayan, kadın ve çocuk düşmanı diyanet fetvalarına susmuyoruz. 4+4+4 eğitim sistemiyle erken yaşta çocuğu okula başlatmanın mükellefiyet yaşı ile ilgili olduğu, bunun da en çok kız çocuklarını etkileyeceği daha önce defalarca söylendi. Bu sistemle kız çocuklarının okula devam etme oranı giderek azaldı” dedi.

“Diyanet kapatılmalı”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın 2016 yılı Kasım ayında cinsel saldırıyı aklama amacıyla geçirdiği yasayı “küçüğün rızası” olarak açıkladığını hatırlatan Selin Top, “Aynı Bekir Bozdağ şimdi hükümet sözcüsü sıfatıyla ‘Diyanet’in uygulayacağı tek kanun var fetva verirken, Allah’ın kanunlarıdır’ diyor. Bekir Bozdağ’a soralım; sahi Diyanet İşleri Başkanlığı hangi kanunlara bağlı olarak hazinenin parasını çarçur dağıtıyor, yetmiyor ek bütçe istiyor, yetmiyor belediyelerden devletten ayrıcalıklar alıyor, yetmiyor Milli Eğitim ile, Sağlık Bakanlığı ile, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile protokoller yapıyor. Bu kurum hangi kanuna dayanarak bütün bu güce erişiyor” diyerek RTÜK’ün de benzer politikalar doğrultusunda hareket ettiğini vurguladı ve şunları söyledi;

“Hayır, sizlere bu hakkı vermiyoruz. 9 yaşındaki kız çocuklarını cinsel istismar hedefi yapmanıza, cinsel istismarı dinle, ayetle, fetvayla meşrulaştırmanıza izin vermiyoruz. Devletin hiçbir organı cinsel istismarı destekleyen bir açıklama yapamaz. Kadın ve çocuk düşmanı fetvalarla toplumsal yaşamı dizayn etmeye çalışan Diyanet kapatılmalıdır. Müftülere verilen nikah kıyma yetkisi geri alınmalıdır”

“Buradayız, bir yere gitmiyoruz”

Şarkıcı Hadise’nin klibine ve şort giyen çocukların dans ettiği bir programa “ahlaki gelişime zarar” gerekçesiyle RTÜK tarafından verilen cezayı hatırlatan Selin Top şöyle devam etti: “Daha dün Cumhurbaşkanı kadına yönelik şiddet konusunda ne yapsak medyayı mı suçlasak dedikten sonra eğitim şart bu konuda diyanete çok iş düşüyor diyor. Çocuk istismarını meşrulaştırdığı için bu eylemi yapmamıza vesile olan Diyanet’e, günlerdir tüm Türkiye’de kadınların kapatılsın diye sokaklara döküldüğü diyanete şiddeti önleme görevi veriyor. 6284 gibi kadınların mücadeleyle kazandığı yasaları etkisizleştirmeyi, boşanmada kadınların haklarını geri almayı, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesinden kadının statüsüne ayrılan payı giderek azaltmayı, şiddet önleme merkezlerini kadınları evlerine geri gönderme merkezlerine dönüştürmeyi, yeni eğitim müfredatında her türlü cinsiyetçi iş bölümünü, kadınları aşağılayan içerikleri okullara sokmayı kendilerine vazife edinenler konuşuyor. Konuşuyor ve hayatlarımıza dair duvarlar örüyor.”

Selin Top son olarak, “Bu nedenle bugün bir kez daha sokaklardayız. Bizim bedenlerimiz, hayatlarımız, haklarımız üzerine basarak inşa edilen bu düzeni biz kadınlar kabul etmiyoruz. Aile politikalarıyla, erkek şiddetiyle, din baskısıyla hayatımızı kuşatmanıza izin vermiyoruz. Buradayız, bir yere gitmiyoruz. Hayatın her alanında mücadelemizle var oluyoruz” dedi.

 

 

Günün Haberleri

More in Kadın