Takip Et

Güncel

Kadınlar için Adalet Nöbeti bu kez Adana’da yapıldı

Kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla bu ay Adana Barosu’nun düzenlediği “Adalet Nöbeti”nde konuşan avukatlar, katledilen ve şiddete maruz bırakılan kadınlar için adalet talebini yineledi

Türkiye Barolar Birliği tarafından kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla her ay farklı bir kentte gerçekleştirilen “Adalet Nöbeti”, bu ay Adana Barosu tarafından düzenlendi. Adana eski adliye binasında gerçekleşen nöbete, birçok ilden baro başkanları, avukatlar, sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Katledilen kadınların fotoğraflarının ve “Kadın şiddetine son”, “Kadınlar için adalet” pankartlarının taşındığı nöbette “Kadınlar için adalet”, “Erkek adalet değil gerçek adalet” sloganları atıldı. Nöbette çok sayıda avukat nöbetin amacına ilişkin konuşma gerçekleştirdi.

‘Hukuk adına olumlu şeyler söyleyemiyoruz’

Nöbette konuşan avukatlardan Bursa Barosu Saymanı Aslı Evke Yetkin, “Ülkemizde hukuk, demokrasi, adalet, temel hak ve özgürlüklerin korunması ve hukuk güvenliğinin tesis edilmesi adına olumlu şeyler söyleyemiyoruz” dedi. Son yıllarda kadına yönelik şiddet ve katledilen kadınların oranının ciddi boyutlara ulaştığına dikkat çeken Aslı, “Sorumluluğun baskıcı ayrımcı politikalar uygulamalar ile kadını erkek ile eşit görmeyen çağdışı zihniyet olduğu açıktır. Sorumluluk kadını sosyal yaşamdan ve çalışma yaşamından uzaklaştırmaya çalışan, çalışan kadını da iş güvencesinden ve sosyal güvenlik hakkından yoksun eşitsiz koşullarda sömüren, kadına yönelik şiddeti önlemek bir yana ayrımcı gerici söylem ve uygulamalarıyla meşrulaştıranlardır” diye konuştu.

‘Taybet Ana’ için adalet talebi

Sonrasında konuşanlardan Van Baro Başkanı Zülküf Uçar ise, Şırnak’ın Silopi ilçesinde sokağa çıkma yasağı sürecinde katledilen Taybet İnan’a (Taybet Ana) işaret etti. Taybet İnan için adalet talebinde bulunan Zülküf, “Bir anne ve tam bir hafta cenazesi sokak ortasında kalıyor. Şöyle düşünün ve empati kurun: Sizin anneniz, ablanız veya bir tanıdığınızın bir hafta boyunca gözlerinizin önünde cenazesi yerde yatıyor ve ona dokunamıyorsunuz. Çünkü izin verilmiyor. Benim nefesim çıkmıyor ya sizin?” dedi.

Nöbet, konuşmaların ardından sona erdi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler