Takip Et

Kadın

Kadınlar 8 Mart’ta alanlardaydı: Direnişte ısrarcıyız!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle kadınlar birçok şehirde bir araya geldi. Alanlara çıkan kadınlar mücadele ve kadın dayanışması çağrısında bulundular.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle kadınlar birçok kente bir araya geldi. Dünyada ki kadın direnişlerinin selamlandığı, ekonomik krizin en çok kadınları zorladığı ve kadın katliamlarına değinilen etkinliklerde kadınlar dövizleri, sloganları ve zılgıtlarıyla alanlardaydılar

İstanbul: “Krize ve şiddete karşı isyandayız. Tüm dünyada ayaktayız”

Demokratik Kadın Hareketi’ninde bileşeni olduğu, İstanbul 8 Mart Kadın Platformu, “Krize ve şiddete karşı isyanda, tüm dünyada ayaktayız” sloganıyla gerçekleştirdiği şölende, “Erkek egemen iktidarlar üstümüze yığılırken biz kadınlar en yakınımızdaki kadının koluna giriyor ve kadın dayanışmasının aşılmaz barikatını kuruyoruz” mesajı verdi. 

8 Mart Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Kadıköy-Beşiktaş İskelesi önünde bir araya geldi. Renkli kıyafetleriyle, hazırladıkları dövizlerle, sloganlarla, alkış ve zılgıtlarıyla alanı dolduran kadınlar, krize, şiddete, savaşa, eşitsizliğe, kazanılmış haklarına yönelik saldırılara karşı, “Krize ve şiddete karşı isyandayız. Tüm dünyada ayaktayız” diyor. 

Kürtçe ve Türkçe dövizler taşınan eylemde “Tecrit öldürür”, “Kadın kadının yurdudur, göçmen kadınlar kız kardeşimizdir”, “Eşit işe eşit ücret istiyoruz”, “Faturalara değil ücretlere zam”, “Gülistan Doku nerede”, “Gücümüz birliğimiz”, “Clara Zetkin’in yoldaşlarıyız dövizleri öne çıktı. 

Ankara: Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa

Ankara’da kadınlar tüm coşkusuyla, renkleriyle 8 Mart’ta sokaklara çıktı. Kadınlar, “Emeğimiz, kimliğimiz, özgürlüğümüz, hayatımız ve barış için tüm dünyada ayaktayız” şiarıyla sokaklara çıktı. Kadın cinayetlerinde hayatını kaybeden kadınların fotoğraflarını taşıyan kadınlar, Gülistan Doku’yu, Nadira Kadirova’yı, Yeldana Kaharman’ı unutmayarak akıbetini sordu.

Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla Kolej Meydanı’nda buluşan kadınlar alkışlar, sloganlar ve tüm coşkuyla Sakarya Meydanı’na yürüdü. Önceki yıllara göre kadınların coşkusu ve kalabalığının daha fazla olduğu göze çarparken, kadınlar yürüyüşe çocuklarıyla birlikte katıldı.

“Yaşasın 8 Mart”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa” ,“Bir kişi daha eksilmeyeceğiz”, “Tayyip kaç kaç kaç kadınlar geliyor”, “Kadınlar artık susmayacaklar” sloganlarıyla yürüyen kadınların dövizlerinde şiddete, kadın cinayetlerine, krize, yoksulluğa, savaşa karşı talepler öne çıktı. Yürüyüşe DİSK Kadın Bandosu da trampetleriyle eşlik etti.

Eskişehir: “Eşit, özgür, güvenceli yaşamda kararlı; direnişte ısrarcıyız

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu’nun çağrısıyla saat bir araya gelen kadınlar, “Eşit, özgür, güvenceli yaşamda kararlı; direnişte ısrarcıyız” dedi

Demokratik Kadın Hareketi’nin de bileşeni olduğu Eskişehir Demokratik Kadın Platformu’nun çağrısıyla saat 15.00’da Espark önünde bir araya gelen kadınlar Adalar Migros AVM önüne yürüdü.

Kitle adına okunan basın açıklamasında özetleBiz kadınlar bütün bu tablo karşısında yüzyıllardır biriktirdiğimiz mücadele deneyimlerimizi heybemizde taşıyor ve vazgeçmiyoruz ne haklarımızdan ne de hayatlarımızdan… Yan yana gelerek değiştirebileceklerimizi biliyoruz. Kadın dayanışmasını hayatın her alanında ilmek ilmek, emek emek örmeye devam ediyoruz. Şiddete, kadın cinayetlerine, tacize, tecavüze, eşitsizliğe, savaşa karşı gücümüzü kadın dayanışmasından alıyoruz. Biz kurduğumuzda daha da güzelleşecek dünya için mücadelemizden ve direnişimizden asla taviz vermiyoruz. Hiçbir kız kardeşimizin kendini çaresiz ve yalnız hissetmediği, gerçek bir eşitliğin ve özgürlüğün dünyasının kurulduğu güne kadar yan yana omuz omuza olmaya devam edeceğiz. Asla yalnız yürümeyeceğiz. Yaşasın kadın dayanışması.” İfadelerine yer verildi.

Eylem slogan ve zılgıtlarla son buldu

Dersim: Gülistan Doku nerede?

Dersim Kadın Platformu ve Dersim LGBTİ+ İnisiyatifi saat 12:00 da sanat sokağında “krize, katliamlara ve şiddette karşı yaşam için direnişi, eşitlik için mücadeleyi büyütüyor haklarımızdan vazgeçmiyoruz” pankartı arkasında bir araya gelerek seyit rıza meydanına doğru yürüdü. Yürüyüşe

Yürüyüş boyunca kadınlar sık sık “gülistan doku nerede, dünya yerinden oynar kadınlar birlik olsa, jin jiyan azadi, her gün 8 Mart her gün kavga, 8 Mart kızıldır kızıl kalacak” sloganlarını atarak 8 Mart’ı coşkuyla kutladı.

Antakya: “Krize ve şiddete karşı mücadele de ısrarcıyız. Savaşın bedelini biz kadınlar ödemek zorunda değiliz.”

Antakya Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu saat 14:00’da Antakya Parkında “Krize ve şiddete karşı mücadele de ısrarcıyız” şiarı ile basın açıklaması gerçekleştirdi. 

Okunan basın açıklamasında “Krize ve şiddete karşı mücadele de ısrarcıyız. Savaşın bedelini biz kadınlar ödemek zorunda değiliz.” denildi.

Basın açıklamasında sıklıkla “Jin jiyan Azadi, Kadınlar Birlikte Güçlü,Yaşasın Kadın Dayanışması,8 Mart Kızıldır Kızıl Kalacak sloganları atıldı.”

Eylem slogan ve Zilgitlarla son buldu. 

Urfa: Barış içinde yaşam hakkımıza sahip çıkıyoruz

Urfa’da Eğitim Sen Şubesi’nde bir araya gelen kadınlar açıklama yaptı. Eğitim Sen Urfa Şubesi Eş Başkanı Özlem Ulutaş Şengül, kadınların baskılara boyun eğmediğini söyleyerek, “Güvencesizlik, sömürü, ekonomik kriz, savaş ve şiddet sarmalına mahkûm değiliz. Halkları düşmanlaştıran ve kutuplaştıran politikaların ve savaşın gölgesinde yaşamlarımızın yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Savaştan, yoksulluktan kaçan mülteci kadınların uğradığı katmerli sömürüye ve şiddete, militarist söylemlerle örtbas etmek isteyenlere ve kendi gibi düşünmeyen herkesi hedef gösterenlere karşı barış içinde yaşam hakkımıza sahip çıkıyoruz” dedi.

Diyarbakır İstasyon Meydanı doldu taştı: Kadınlar devrimi emziriyor

Binlerce kadının doldurduğu Diyarbakır İstasyon Meydanı’ndaki mitinge mesaj gönderen Büyükşehir Belediyesi eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak, kadının mücadelesine dikkati çekerek, “Kadınlar devrimi emziriyor” diye belirtti. 

Tevgera Jinên Azad (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü startını “Direnişi örgütlüyor, özgürlüğe yürüyoruz” şiarıyla verdi. Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda toplanan binlerce kadın, alanı sarı, kırmızı, yeşil, mor ve beyaz bayraklarla donatıldı. Kadınlar sık sık “Kadın yaşam özgürlük”, “İtaat yok direniş var”, “Jin jiyan azadî”, “Be Serok jiyan nabe”, “Susma haykır kadınlar vardır”, “Kadınsız yaşamı başınıza yıkarız” şeklinde sloganlar attı. Kadınlar zılgıtlar ve müzik eşliğinde halaylar çekti. 

Ulusal kıyafetleriyle miting alanını renk cümbüşüne büründüren binlerce kadın, “Şoreş be jin nabe”, “Çocuk tecavüzüne istismara hayır”, “Gülistan Doku nerede”, “Nafakama dokunma”, “Anadilimiz onurumuzdur” ve katledilen kadınların adının yazdığı lolipopları taşıdı. 

Adana’da miting

Adana Kadın Platformu, Uğur Mumcu Meydanı’nda “Kriz, savaş, yoksulluğa karşı eşitlik, özgürlük, barış için 8 Mart’ta alanlardayız” şiarıyla miting düzenledi. Miting öncesi HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, kentteki birçok siyasi parti, sivil toplum örgütü ve kadın örgütleri, Kasım Gülek Köprüsü’nde bir araya gelen kadınlar, miting alanına geçti. “Savaşa hayır”, “Kadın düşmanı Akit kapatılsın” ve “AKP’nin gülüşü kadınları öldürüyor, Diyanet kapatılsın yerine sığınma evi açılsın” yazılı dövizlerin miting alanına alınması polislerce engellendi. 

Rengarenk yöresel kıyafetleriyle mitinge akın eden kadınlar, erbanelerle söyledikleri ezgilerle halaya durdu. Saygı duruşuyla başlayan mitingte, kadın adına ortak basın metnini avukat Sevil Aracı Bek okudu. Savaşa, krize, şiddete ve eşitsizliğe karşı yine alanlarda olduklarını ifade eden Bek, kadına yönelik şiddetin gün geçtikçe arttığına değindi. Kadınların, özgür, eşit, savaşsız ve şiddetsiz bir yaşamla can güvenliği istediklerini dile getiren Bek, “Biz kadınlar geleceğimize, emeğimize ve bedenimize sahip çıkmak için mücadeleye devam ediyoruz. Özgürlük tutkumuzla, bulunduğumuz her yerde bizi ezenlere ve sömürenlere karşı güçlü ve örgütlü olarak her günü 8 Mart’a çevireceğiz. Kapitalizme ve erkek egemenliğine karşı; cinsiyetçiliğin, şiddetin, sömürünün, tacizin, tecavüzün tüm izlerini yeryüzünden silmek için tüm kadınları mücadeleye çağırıyoruz. Kadınlar alanlara, örgütlenmeye, mücadeleye” şeklinde konuştu.

Malatya’da buluşma

Malatya’da Demokratik Kadın Platformu, Emeksiz Caddesinde bir araya geldi. Kadınlar, “Krize, şiddete ve eşitsizliğe karşı dayanışmayla güçleniyor, hayatı örgütlüyoruz” pankartıyla açıklama yaptı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Malatya il Eşbaşkanı Perihan Yücekaya, kapitalist ataerkil sistemin baskı, sömürü ve şiddet dışında bir şey vaat etmediğini ifade ederek, “Sisteme karşı tarihimizden aldığımız gücümüzle mücadelemizi sürdürüyoruz. Çünkü adil, eşit ve özgür bir yaşamın biz kadınların mücadelesi ile kurulabileceğinin farkında olarak dünden bugüne her biri yaşamsal değerde olan haklı taleplerimizle bugün yine 8 Mart alanlarındayız” diye konuştu.

Günün Haberleri

Kadın konulu diğer haberler