Connect with us

Kadın

Kadınlar 14 Şubat’ta sokaktaydı

14 Şubat Sevgililer Günü’nü protesto etmek için kadınlar Beşiktaş’ta bir araya geldi

İstanbul’da Kadınlar Birlikte Güçlü grubunun çağrısı ile bir araya gelen kadınlar, 14 Şubat Sevgililer Günü’nü protesto etmek ve 8 Mart Kadınlar Günü’ne hazırlık amacıyla Beşiktaş Meydanı’nda eylem gerçekleştirdi.

Ortak okunan basın açıklamasında, Türkiye’de ortalama her gün bir kadının erkekler tarafından öldürüldüğü hatırlatıldı ve “Öldürülenler hep onları sevenlerdi. Seven, sevdiği için kızan de kızan, kısıtlayan, kıskanan erkeklerdi. İşte bu yüzden biz bugün kadın dayanışmasıyla, birlikteliğimizin gücüyle sokakta ve imkan bulduğumuz her yerde, her şekilde sesimizi yükseltiyoruz” denildi.

Çok sayıda kadının katıldığı eylemde, “Olmaz olsun eşitsiz aşk, biz hayatı istiyoruz” yazılı pankart açılırken 21 gündür ölüm orucu eylemini sürdüren tutsak trans kadın Diren Coşkun‘a da destek sloganları atıldı.

Kadınlar, “Aşkın, eşitsizliğin üzerimizdeki erkek egemenliğinin öbür adı haline getirildiği bu düzene isyanımızla hep birlikte olmaz olsun eşitsiz aşk, biz hayatı istiyoruz” dedi. Açıklama kadınların 8 Mart çağrısı ile son buldu.

Günün Haberleri

More in Kadın