Connect with us

Güncel

Kadın tutsaklardan Efrin’e yönelik ortak açıklama

TSK’nın Efrin’e dönük saldırılarına karşı Sincan Kadın Kapalı Hapishanesi’ndeki siyasi tutsaklar ortak bir yazılı açıklama yaptılar

Sincan Kadın Kapalı Hapishanesi’nde siyasi tutsaklar TSK’nın Efrin’e yönelik saldırılarına tepki olarak ortak bir yazılı açıklama yaptılar. Yapılan açıklama şu şekilde:

“Türk Devleti ve çetelerinin Efrin’e yönelik saldırısı bir ayı bulmak üzere. Şimdiye kadar Efrin’lilerin görkemli direnişlerine çarpıp geri tepti. “Fetih-cihat” arzu ve girişimleri çocuklar ve yaşlılar başta olmak üzere sivillere yönelik hunharca saldırı bu yenilginin hazmedilememesinin sonucudur. Yine halkın iradesini kırmayı, korkutup sindirmeyi amaçlayan faşizm klasik yöntemlerini devreye sokuyor.  Barîn Kobanê’nin bedenine yapılan işkence bunları kapsamakla beraber, kadınlar için daha fazlasıdır da.

Rojava Devrimi bir kadın devrimi olarak dünya kamuoyuna mâl olmuştur. Arîn Mirkan ve en son Avesta Xabur yoldaşlar, erkek “cihatçı fatihlere” karşı eşsiz kadın direnişçilerin sembolleri oldular. Sadece savaş alanında değil yaşamın her alanında öz bilinci, iradesi ve katılımıyla halklar, kadınlar ve insanlık için yeni bir umut oluşturdular. Bu, kadının dirilişi, özgürlüğü, kendini var etme eylemidir.

Barîn Kobanê’nin bedenine yönelik faşist saldırı ve işkence, işte bu kadın yaratımlarına, özgürlüğüne, özcesi devrminine yöneliktir. Kadının özgürleşmesine tahammülsüzlüktür. Ekin Wan’ın çıplak bedenini sokaklarda dolaştıran, Barîn Kobanê’nin bedenine işkence yapanla, her gün onlarca kadını katleden aynı erkek zihniyeti, aynı kadın düşmanlığıdır. Biliyorlar ki Rojava kadın devrimiyle anlam kazandı. Kobanê kadın direnişiyle IŞİD çetelerini yenilgiye uğrattı.  Ve biliyorlar ki Efrin’de de kadınlar geri durmayacak, başaracak. Korkuları da öfkeleri de bundan.

Bütün kadınlara çağrımızdır: Rojava Devrimi kadınların devrimidir. Efrin’de direnişin öncülüğünü yapan kadınların hikayesi tüm kadınların, hepimizin hikayesidir. Bu özgür kadınla egemen-zalim erkeğin savaşıdır. İlk defa erkek eli kadına ulaşamamakta, öz-savunmamıza çarpmaktadır. Barîn Kobanê’nin cenazesine yapılan korkunç işkenceler özgür kadına duyulan öfke ve korkudur.

Kadınlar başta olmak üzere devrimci, sosyalist, demokrat ve kendine “İnsanım” diyen herkes bu savaşa karşı durmalıdır. Barîn Kobanê şahsında kadın bedenine zorbaca işkence yapan erkek güruhundan ve onun düzeninden hesap sormalı, kadının ve halkların özgürlük haykırışına ses vermelidir.”

 

MLKP/KKÖ – PKK/PJAK – DKP/KKB – MKP/MKB
Dava Tutsakları (Sincan Kadın Kapalı Hapishanesi)

Günün Haberleri

More in Güncel