Takip Et

Güncel

Kadın Meclisi’nden kadınlar yaşasın diye “bireysel silahlanma yasaklansın” kampanyası

Kadın Meclisi, 2019 yılının ilk 8 ayında katledilen 301 kadından 138’inin ateşli silahlarla katledildiğini belirterek, “Kadınlar yaşasın diye bireysel silahlanma yasaklansın”

Kadın Meclisi, 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü’nde “Kadınlar Yaşasın diye Bireysel Silahlanma Yasaklansın” başlıklı yazılı açıklama yaptı. 2019 yılının ilk 8 ayındaki 301 kadın katliamının 138’inin ateşli silahlarla gerçekleştirildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Helin Palandöken, Halide Özpolat, Ceren Damar ve onlarca kadın ateşli silahlarla öldürüldü. Katillerin kimi internetten kolayca sipariş verdiği bir silahla, kimi de bir yakınının silahı ile kadınları öldürdü” denildi.

‘Bireysel silahlanma yasaklanmalı’ 

“Kadınlar en çok ateşli silahlar ile öldürülüyor. Bireysel silahlanmayı kolaylaştırmak kadınların yaşamına kastetmektir” denilen açıklamada, “Ateşli silahlara ulaşımın önünü açanlar, kadın cinayetlerinin de sorumlusudur. Kadın cinayetlerinin önlenebilir olduğunu biliyoruz. Bu konuda atılması gereken adımlardan bir tanesi de bireysel silahlanmanın önüne geçmektir. İstanbul Sözleşmesi’nin gerekleri yerine getirilmeli, bireysel silahlanma yasaklanmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Kampanya çağrısı

Ayrıca açıklamada, Pendik’te 13 Ekim 2017 tarihinde Mustafa Yetkin tarafından katledilen Helin Palandöken’in babası Nihat Palandöken’in bireysel silahlanmaya karşı başlattığı kampanyaya destek çağrısı yapıldı. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler