Takip Et

Güncel

Kadın işçiler, el koydukları fabrikada üretime geçti

Venezuela’nın Lara eyaletinde kapatılan bir fabrikayı işçi kontrolüne geçiren kadın işçiler, 25 ay sonra üretime geçmeyi başardı

Venezuela’nın Lara eyaletinde bulunan “Thomas Greg&Sons” isimli şirketin fabrikasında çalışan kadın işçiler, fabrikanın kapatılması kararı üzerine harekete geçti. Ülkedeki ekonomik ve siyasi krize rağmen 25 ay boyunca direnen ve örgütlenen kadın işçiler, sonunda üretimi yeniden örgütlemeyi başardıklarını duyurdu. Çok uluslu bir şirket olan ve dünyanın en büyük ticari kağıt baskı şirketi “Thomas de La Rue”ya bağlı olan “Thomas Greg&Son”, çekler, tahviller, kredi kartları, banka kartları, pasaportlar, öğrenci kimlik kartları ve biletler gibi “güvenli kağıtlar” üreten bir fabrikaydı. 1 Mart 2017’de şirket yönetimi fabrikayı kapatma kararını işçilere duyurdu. Bunun üzerine işçiler harekete geçti.

Kadın hareketi adına

Kadın işçilerin örgütlü olduğu “Ana Soto Kadın Hareketi” tarafından yapılan açıklamada, şu sözlere yer verildi: “İşveren tarafından işçilere karşı gerçekleştirilen bir dizi toplu iş sözleşmesi ihlali ve istikrarlı istismar ve adaletsizliğin ardından üretimin durdurulmasını takiben fabrikanın hileli bir şekilde kapatılması üzerine yoldaşlarımız, önce diğer deneyimleri de referans alarak bu konuda bilinçlendiler ve ardından sendikaları aracılığıyla ve Lara Eyaleti Bolivarcı İşçiler Federasyonu (FBST-LARA) ile el ele vererek Ana Soto Kadın Hareketi adına fabrikayı işçi yönetimi altına aldılar.” Açıklamanın devamında, öncelikle makineleri ve iş yerini koruma altında alan işçilerin daha sonra Venezuela İş Yasası’na uygun olarak Çalışma Bakanlığı’nın, iş yerinin geçici işgali ve üretimin yeniden başlamasına kararı vermesi için müdahalesi talep edildi

Bakanlık onayladı

Bakanlığın onayıyla işçilerden seçilen iki temsilci ve bir işveren temsilcisi ile “Özel Yönetim Kurulu” oluşturuldu ve bu yönetim altında çalışmalar başladığının kaydedildiği açıklamada, “Altını çizmemiz gerekiyor ki fabrikada çoğunlukla kadın işçiler çalışıyordu ve sendika yönetiminde de sadece kadın işçiler vardı” diye belirtildi. Açıklamada son olarak şöyle denildi: “25 aylık direniş ve mücadele sonucunda, 29 kadın işçi tüm zorluklara rağmen üretime devam ediyor ve şunu not etmek önemli; üretim ancak işçi sınıfının ve destek veren devrimci örgütlerin eylemi ve politik-ideolojik eğitimler sayesinde; işçilerin, köylülerin ve komünlerin ittifakıyla devam edebildi.”

Ana Soto kimdir?

Venezuela’nın bugün adı Lara olan bölgesinde doğan Guayon yerlisi Ana Soto, 1600’lü yıllarda İspanyol işgaline karşı mücadele eden öncü kadın savaşçılardan biriydi. İspanyollar tarafından köleleştirilen, ancak kaçarak iki bin savaşçı örgütleyen ve işgale karşı uzun süre mücadele eden Ana Soto 6 Ağustos 1668’de esir düşerek katledildi. Ana Soto Kadın Hareketi ise 1998 yılında Lara eyaletinde kuruldu.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler