Connect with us

Güncel

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu(KCDP) Ağustos ayında 27 kadın katledild

Ağustos ayı kadın cinayetleri raporunu açıklayan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu(KCDP), 27 kadının erkekler tarafından katledildiğini, 23 kadının da şüpheli şekilde öldüğünü açıkladı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Ağustos ayında 27 kadının erkekler tarafından katledildiğini, 23 kadının da şüpheli şekilde yaşamını yitirdiğiniaçıkladı. Öldürülen 27 kadından 16’sının neden öldürüldüğü tespit edilemediğine yer verilen raporda, “4’ü ekonomik bahaneyle, 7’si de boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak isterken katledildi.

16 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor” denildi.

‘8’İ evli olduğu erkek tarafından katledildi’

Ağustos ayında öldürülen 27 kadının 8’i evli olduğu erkek, 6’sı birlikte olduğu erkek, 4’ü eskiden evli olduğu erkek, 4’ü tanıdık, 2’si akraba, 1’i baba, 1’i kardeş ve 1’i de oğlu tarafından öldürüldüğüne yer verilen raporda, “Kadınların 15’i evinde, 5’i sokak ortasında, 3’ü arazide, 1’i arabada, 1’i işyerinde, 1’i diğer bir kamusal alanda öldürülmüştür. 1 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilememiştir. Bu ay öldürülen kadınların yüzde 56’sı evlerinde, yüzde 19’u sokakta öldürüldü. 14’ü ateşli silahlarla, 7’si kesici aletle, 3’ü de boğularak, 2’si darp edilerek ve 1’i de yakılarak öldürüldü” ifadelerine yer verildi. 

Günün Haberleri

More in Güncel