Takip Et

Güncel

Kadın avukatın giyimi “bağımsız yargının” hedefinde!

İstanbul Anadolu Adliyesi’nde bir hakim, kadın avukatın etek boyunu avukatlık kanunu ve örfüne uygun olmadığını etek boyunun fotoğrafının çekilip Baro Başkanlığı’na gönderilmesini önerdi

İstanbul Anadolu Adliyesi 2. İş Mahkemesi’nde hakim, kadın avukatın etek boyunu “diz üstünden yaklaşık 15 santim yukarıda olduğu” gerekçesiyle beğenmedi. Kadın avukatın, etek boyunun avukatlık hukukuna ve örfüne uygun olduğu yanıtını vermesi üzerine hakim, etek boyunun fotoğrafının çekilip Baro Başkanlığı’na gönderilmesini önerdi.

Anadolu Adliyesi 2. İş Mahkemesi’nde görülen bir duruşmada, hakim, kadın avukatın etek boyunun avukatlık kanunu ve örfüne uygun olmadığını iddia etti. Kadın avukatın, etek boyunun kanuna da örfe de uygun olduğunu söylemesi ve karşı taraf vekilinin de konunun özgürlük alanı ile ilgili olduğuna dikkat çekmesi üzerine hakim, etek boyu fotoğrafının Baro Başkanlığı’na gönderilmesini önerdi.

Yaşanan diyalog, duruşma tutanağınaa, “Davacı avukatın etek boyunun çok kısa olduğu ve bir yanlış anlamaya vesile olmaması için hakimin kısa değerlendirmesi ile huzurda bulunan avukatların kısa değerlendirmesinin aynı olmayacağının nazara alınarak cep telefonu ile baro başkanlığına bildirilmesi için etek boyunun cep telefonu ile çekilmesi istendi. Davacı vekili, ‘Ben etek boyumun çekilmesini istemiyorum’ dedi” şeklinde yansıdı.

Duruşmada, tutanağın Baro Başkanlığı’na gönderilmesi kararı verildi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler