Takip Et

Güncel

Kadıköy’de “Las Tesis” için toplanan kadınlara polis saldırısıyla ilgili açıklama

İstanbul Kadıköy’de şiddete ve kadın cinayetlerine karşı danslı protesto “Las Tesis” için toplanan kadınlar polis saldırdı. Konuya ilişkin açıklamada bulunana İstanbul Valiliği, ‘tecavüzcü sensin, öldüren sensin, polisler, hâkimler, devlet ve başkan’ şeklinde atılan sloganları suç kabul etti.

İstanbul Kadıköy’de, Şilili kadınların dünyaya yayılan danslı protestosu “Las Tesis” için toplanan kadınlara polis biber gazı ile müdahale etti, 7 kadın gözaltına alındı.İstanbul Valiliği, polis saldırısının gerekçesinin suç oluşturan sloganlar olduğunu belirtti.

Şili’deki kadınların devlet güçlerinin tecavüzlerine karşı “tecavüzcü sensin” diyerek başlattığı danslı protesto Las Tesis dünyanın birçok yerinde sürdü, İstanbul’da da kadınların Kadıköy’de yapacağı ve Şilili kadınlara selam yollayacağı dans polis engeline takılmıştı.

Kadın Meclisleri, İstanbul ve Ankara’daki danslı gösteriler için çağrı yapmış ve bir prova videosu yayınlamıştı. saat 15.00’te Kadıköy’de danslı gösteri için toplanan kadınlara polis biber gazı sıkarak saldırmıştı. Saldırıda Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Genel Sekreteri Fidan Ataselim ve KCDP temsilcisi Ayşen Ece gözaltına alınmıştı.

Valilik sloganları suç kabul etti

İstanbul Valiliği gerçekleştirilen eylemle ilgili açıklama yaptı. Açıklama şöyle:“Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından ‘Şili ülkesindeki kadın hakları ve kadınlara yönelik şiddet konularına dikkat çekmek’ amacıyla bugün saat 15.00’te Kadıköy İskele Meydanı’nda bir etkinlik düzenlenmiştir. Platform üyeleri tarafından düzenlenen etkinlikte yapılan dans gösterileri sonrasında atılan sloganlarda ‘tecavüzcü sensin, öldüren sensin, polisler, hâkimler, devlet ve başkan’ şeklinde ifadeler kullanan söz konusu gruba yaptıklarının suç olduğu, eylemi durdurmaları ve dağılmaları için makul süre tanınmıştır. Ancak, grubun dağılmamakta ısrar edip, konusu suç oluşturan sloganlara devam etmeleri üzerine, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü Kadın Grubu tarafından polis marifetiyle alan boşaltılmaya çalışılmıştır. Etkinliği provoke eden ve güvenlik güçlerine mukavemette bulunan 7 şahıs Cumhuriyet Savcılığı talimatları ile gözaltına alınmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler