Connect with us

Makale

Kadıköy’de kıyıların yapılaşmaya açılması protesto edildi

Kadıköy Kent Dayanışması, Kadıköy’de kıyıların yapılaşmaya açılmasını protesto ederek, “Kadıköy halkı kıyılarda yapılaşma istemiyor” dedi

Kadıköy’de kıyıların yapılaşmaya açılmasını protesto eden Kadıköy Kent Dayanışması, “Kadıköy halkı kıyılarda yapılaşma istemiyor” dedi.

Yapılan basın açıklamasını okuyan Gülsün Gökalp, “2015 yılında Kadıköy rıhtıma cami projesi hazırlanmıştı. Kadıköy Belediyesi, Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası’nın açtığı itiraz davaları devam ederken, İstanbul 5 Numaralı Koruma Kurulu söz konusu projeyi yeterli somut gerekçeler olmaksızın onayladı” dedi.

Rıhtıma yapılmak istenen 34 bin metrekarelik projenin gerekçesinin “Planlama alanında ve yakın çevresinde selatin cami (Osmanlı padişahlarınca ya da padişah eşlerince yaptırılan büyük, görkemli cami) veya ulu cami mahiyetinde bir caminin yer almaması” olduğunu bilgisini paylaşan Gökalp, “Yani bölgede yeterince cami olduğu biliniyor. Sayılarla ifade edersek; bölgede 9 cami var, bunlardan 4’ü söz konusu alana yürüme mesafesinde. Ama siyasi güç gösterisi için daha ihtişamlı bir cami isteniyor. Yer olarak da Rıhtım sahilindeki dolgu alan uygun görülmüş” diye ifade etti.

 

Günün Haberleri

More in Makale