Takip Et

Güncel

Kadıköy kayyum protestoları: 49 kişiye iki ayrı dava açıldı

İstanbul Kadıköy’de yapılan kayyum protestolarına katılan ve bu eylemleri takip eden 4’ü gazeteci 49 kişi hakkında iki ayrı dava açıldı

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasına ilişkin İstanbul Kadıköy’de 20 ve 23 Ağustos tarihlerinde yapılmak istenen açıklamalara yönelik yapılan polis saldırılarında gözaltına alınan 49 kişi hakkında iki ayrı iddianame hazırlandı.

4 gazeteci 49 kişiye “Görevi yaptırmamak için direnme” ve “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” iddiasıyla ayrı ayrı hapis cezaları istendi.

Kayyum atamalarına dair 20 Ağustos’ta HDP Kadıköy İlçe Örgütü tarafından Süreyya Operası önünde yapılmak istenen açıklamaya saldıran polis, çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına almıştı. Devam eden ev baskınlarında aralarında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel başkanı Şahin Tümüklü, ve gazetecilerinde olduğu 38 kişi gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmıştı. Soruşturma yürütülen bu 38 kişi hakkında iddianame hazırlandı.

İddianamede yer alan sanıklardan Ali Düzkün adlı kişinin dosyası, götürüldükleri hastanede bir polis memuruna yönelik fiili dolayısıyla ayrıldı. İddianame sunulduğu Kartal Anadolu Adliyesi 13’üncü Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Duruşma tarihi olarak ise, 19 Mart 2020 belirlendi.

Kinci dava 11 kişi hakkında
23 Ağustos’ta ise, bu kez HDP Kadıköy Gençlik Meclisi tarafından Zeki Göker Kültür Merkezi önünde yapılmak istenen basın açıklamasına polis saldırısıyla, aralarında gazetecilerinde olduğu 11 kişi gözaltına alınmıştı.

Adli kontrol şartı ile serbest bırakılan bu 11 kişi hakkında Kartal Cumhuriyet Başsavcısı tarafından “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçlamasıyla yürütülen soruşturma davaya dönüştü.

Sunulan iddianameyi kabul eden Kartal bulunan Anadolu Adliyesi 25 Asliye Ceza Mahkemesi, duruşma tarihi olarak 22 Kasım 2019’u belirledi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler