Takip Et

Güncel

Kadıköy Kaymakamlığı Queer Olympix’i ikinci gününde yasakladı

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Queer Olympix Kadıköy Kaymakamlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün talebi üzerine ikinci gününde Kalamış’ta yapılacak etabını yasakladı

Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün kaymakamlığa yazdığı dilekçede “kamu düzeni, suç işlenmesini önlemek, genel sağlığın ve genel ahlakın korunması” ifadeleriyle etkinliğin yasaklaması talep edildi.

Yasak kararına ilişkin Avukat Hayriye Kara, kararı şöyle değerlendirdi:

Etkinliği düzenleyenler bu karardan bu sabah, TOMA eşliğinden gelen polisi tebligatı ile haberdar oluyor. Düzenleyenlerin bize ulaşması ile biz de haberdar olduk ve ortada çok ciddi hukuksuzluklar silsilesi var. İlk olarak, bu karar Cumartesi günü alınıyor ve mahkemeler kapalı olduğu için böylece hukuki süreci başlatabilme ve hukuk yolunu kullanabilme ellerinden alınıyor. Cumartesi ve Pazar günü yapılacak bir etkinliği Cumartesi sabahı apar topar yasaklamak, en doğal hak olan karara itiraz edebilme ve yürütmeyi durdurma kararı alabilme şansını ellerinden alıyor.

Polisin tehditkar bir şekilde TOMA ile gelmesi ve ‘bu etkinliği bildirmek zorundaydınız’ demesi ise bir başka hukuksuzluk. Spor etkinliklerinin yapılacağı bir olimpiyatta bildirme zorunluluğu diye bir şeyden bahsedilemez. Bu etkinlikler, daha önceden belirlenen bir alanda yapılacak spor karşılaşmaları ve atölyeleridir. Düzenleyiciler LGBTİ+’lar olduğu, Queer bir spor karşılaşması olduğu için sanki izin alınması gerekiyormuş gibi bir algı yaratılıyor. Oysaki kanun gereği böyle bir zorunluluk yok.

(Yolculuk)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler