Takip Et

Güncel

JİTEM’in ruhu JİT’e yaşıyor; Tehdit ve ajanlaştırma faaliyeti JİT’in kontrolünde!

Lice ilçesinde kendilerini JİT elemanı olarak tanıtan sivil giyimli askerlerin, haklarında soruşturma, dava ve kesinleşmiş hapis cezası bulunan yurttaşları ajan olmaya zorladığı öğrenildi

Lice ilçesinde kendilerini JİT elemanı olarak tanıtan sivil giyimli askerlerin, haklarında soruşturma, dava ve kesinleşmiş hapis cezası bulunan kişileri ajan olmaya zorladığı öğrenildi.

90’lı yılların cinayet şebekesi Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele (JİTEM) bu kez Jandarma İstihbarat Teşkilatı (JİT) olarak döndü.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alaan habere göre, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde kendilerini JİT elmanı olarak tanıtan kişiler, kırsal mahallelerde aileler ve muhtarlar üzerinden bazı kişilere ajanlık dayatmasında bulunduğu öğrenildi. Alınan bilgilere göre, JİT elemanı sivil giyimli askerler, haklarında “arama kararı, soruşturma, davası veya yargılandığı davada hüküm giyen” kişiler üzerinde bir çalışma yürütüyor. Söz konusu kişilere ulaşılmadığında ise, aile ve mahalle muhtarları aracılığıyla haber gönderilerek, istihbarat elemanı olmaları isteniyor.

‘Yer söyle davan düşsün’ 

JİT elemanları, HPG’lilerin yerini söylemenin karşılığında daha önce haklarında açılmış soruşturma, dava veya kesinleşmiş cezanın düşürülmesini teklif ediyor.

Hapishanelerde de yürütülüyor

Bu uygulamanın hapishanelerde de yürütüldüğü belirtiliyor. JİT elemanlarının, hapishanelerde tutuklu ya da hükümlü olan kişilerle görüşerek, kendilerine yardımcı olmaları karşılığında haklarındaki cezaların düşürüleceği ve hapishaneden çıkarılacaklarını taahhüt ettikleri ifade edildi.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler