Takip Et

Basın

JinNews muhabiri Kibriye Evren tahliye edilmedi

Tutuklu yargılanan ve 20 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan JinNews muhabiri Kibriye Evren yedinci duruşması bugün Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde (ACM) görüldü

Tutuklu yargılanan ve 20 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan JinNews muhabiri Kibriye Evren yedinci duruşması bugün Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde (ACM) görüldü. Mahkeme tutukluluğunun devamına karar verdi.

Bianet’in haberine göre; Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla düzenlenen soruşturma kapsamında 142 kişiyle birlikte gözaltına alınarak tutuklanan JinNews muhabiri Kibriye Evren’in yedinci duruşmasında “Örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla hapsi isteniyor.

Duruşmayı, Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ) Sözcüsü Hakkı Boltan ile Türkiye Gazetecileri Sendikası (TGS) ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu’ndan temsilciler takip etti.

Evren, duruşmadaki beyanında gazetecilik yaptığını belirterek “Basın özgürlüğü, haber alma hakkının ve demokrasinin işletilmesidir. Gittiğim her yerde yaptığım çalışmalar gazetecilik faaliyetidir. Basının ayağına pranga vuruluyor. Haber yapma hakkımız engellenirse Türkiye yara alır” diye konuştu.

Mahkeme, Evren hakkında Urfa ve Mersin’de süren soruşturmalarının akıbetinin sorulmasına ve Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dosyada hakkında iddianame verildiyse bir örneğinin istenmesine karar verdi.

Mahkeme, Kibriye Evren’in tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı 12 Kasım’a erteledi.

Günün Haberleri

Basın konulu diğer haberler