Connect with us

Açıklama

Jinên Komûnîst ên Şoreşger’den Ezidi Soykırımı’yla ilgili açıklama: “Şengal direnişi kadın cesaretinin sembolüdür”

Jinên Komûnîst ên Şoreşger (Devrimci Komünist Kadınlar), “Şengal direnişi kadın cesaretinin sembolüdür” başlıklı açıklamasıyla özgürlüğünü ve topraklarını savunurken ölümsüzleşen kadınları andı.

JKŞ’nin yeni katliamların yaşanmaması için tüm kadınları mücadeleye çağırdığı açıklamanın tam metni şu şekilde:

“Tarih 3 Ağustos 2014 ‘ü gösterdiğinde gerici-cihatçı DAİŞ çeteleri Şengal topraklarına saldırdı. DAİŞ’in saldırısıyla Ezidi halkı katliamdan geçirildi, birçok Ezidi topraklarından göç etmek zorunda kaldı. Faşist Türk devletine yaslanan DAİŞ çeteleri vahşi yöntemleriyle Ezidi halkını teslim almaya ve Ezidi halkını tıpkı tarihteki 72 Fermanda olduğu gibi kitlesel bir kırımla yok etmeye çalıştı. DAİŞ’in saldırısıyla Ezidi halkının bir taraftan acıları hala dinmezken bir taraftan ise DAİŞ barbarlığına karşı direniş geleneği yaratıldı.

DAİŞ’in saldırdığı her toprak parçasında olduğu gibi Ezidi kadınları da erkek egemen gerici saldırıların hedefi oldu. Şengal katliamı aynı zamanda bir kadın katliamı olarak gelişti. Ezidi kadınları kaçırıldı, köle pazarlarında satıldı, cinsel kölelik dayatıldı. Çocuklarda içinde olmak üzere her yaştan kadına tecavüz edildi. Binlerce kadın öldürüldü. Şeriat kurallarıyla kadınların iradesi yok edildi ve kadınların insanlık hakları ellerinden alındı.

DAİŞ katliam iştahıyla saldırıya geçtiğinde Ezidi halkını ve kadınlarını kolayca egemenliği altına alacağını düşündü. Fakat DAİŞ çetelerinin saldırıları ardından Şengal topraklarında kaderlerini ellerine alan ve topraklarını koruyan savaşçılık kültürü filizlendi. DAİŞ’in kadın düşmanı politikalarıyla katledilen, kaçırılan ve tecavüz edilen kadınların hesabını sormak için Ezidi kadınları silahlandı. Kadınların destansı direnişleri tarihe yazıldı. YJŞ saflarında örgütlenen kadınlar korku ve teslimiyet duvarlarını yıkarak DAİŞ’ e karşı Ortadoğu’da kadınların cesaretinin sembolü oldular.

Devrimci Komünist Kadınlar olarak Şengal’de kadınların eliyle bayraklaşan özgürlük mücadelesini selamlıyoruz. Özgürlüğünü ve topraklarını savunurken ölümsüzleşen kadın yoldaşlarımızı anıyoruz. Bugün DAİŞ tehdidi büyük oranda ortadan kalkmış olsa da DAİŞ ve cihatçı çeteleri besleyen ve kollayan faşist Türk devleti Şengal’de aldığı yenilgiyi yeni saldırılarla zafere dönüştürmek istiyor. JKŞ olarak kadınları yeni katliamların yaşanmaması için mücadele saflarına ve kadın direnişinin özgürleştirici ruhuna davet ediyoruz.

Jinên Komûnîst ên Şoreşger

Günün Haberleri

More in Açıklama