Takip Et

Güncel

Japonya, yabancı işçi alımında Türkiye’yi kapsam dışı bıraktı

Japonya, Nisan ayında yürürlüğe girecek yeni bir yasa kapsamında 350 bin yabancı işçi alma kararında Türkiye’ye yer vermedi. Karar Türkiye tarafından tepkiyle karşılandı.

Nisan ayı içerisinde yürürlüğe girecek olan yabancılara oturma iznini düzenleyen yasa kapsamında 350 bin işçi alacak olan Japonya, Türk işçileri kapsam dışında bıraktı.

Euronews’in haberine göre Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Japonya’da, nisan ayında yürürlüğe girecek olan yabancıların oturma izinlerini düzenleyen yeni yasa kapsamında, yabancı işçi kabul edilmeyecek ülkelere ilişkin yayınlanan taslak bildiride Türkiye’nin de yer alması hayal kırıklığına yol açmıştır.” dedi.

Aksoy, Japonya’da yabancı kişilerin oturma izinlerini düzenleyen yeni yasa kapsamında, yabancı işçi kabul edilmeyecek ülkelere ilişkin yayınlanan taslak bildiride Türkiye’nin de yer almasına ilişkin soruya cevap verdi.

Sözcü Aksoy, “Japonya’da, nisan ayında yürürlüğe girecek olan yabancıların oturma izinlerini düzenleyen yeni yasa kapsamında, yabancı işçi kabul edilmeyecek ülkelere ilişkin yayınlanan taslak bildiride Türkiye’nin de yer alması hayal kırıklığına yol açmıştır.” ifadelerini kullandı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler