Takip Et

Emek

İzocam işçileri:Mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz

Tarsus’ta sendikal faaliyetlerden ötürü işten çıkarılan İzocam işçileri, 11 gündür fabrika önünde grevde. İşçiler, mücadele ederek işlerine geri döneceklerini vurguladı

Tarsus’ta sendikal faaliyetlerden ötürü işten çıkarılan İzocam işçileri, 11 gündür fabrika önünde grevde. İşçiler, mücadele ederek işlerine geri döneceklerini vurguladı.

Mezopotamya ajansının haberine göre: Cam, Çimento, Seramik ve Toprak Sanayi İşçileri Sendikası (Kristal-İş) üyesi İzocam işçileri, tıkanan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri üzerine Kocaeli Dilovası ve Mersin Tarsus fabrikalarında başlayan grev 11’inci gününde devam ediyor. İşçiler, işten atılan arkadaşlarının işe geri alınması ve zam taleplerinin karşılanması talebiyle eylemlerini fabrika önünde sürdürüyor.

‘İşe geri dönmek istiyoruz’

20 yıl boyunca Tarsus’taki İzocam fabrikasında çalışan ve 2016 Nisan’ında sendikal mücadeleden ötürü işten çıkarılan İzocam işçisi Ahmet Gözükara, gençliğini verdiği fabrika önünde diğer işçi arkadaşları gibi o da haklı talepleri için eylemde. İşverenin, iş güvenliğini gerekçe göstererek işten çıkarttığının altını çizen Gözükara, temel sebebin sendikal faaliyet olduğuna dikkat çekti. Mahkemenin kendisiyle ilgili işe iade kararı verdiğini ancak kararının 1,5 yıldır İstinaf Mahkemesi’nde olduğuna değinen Gözükara, “İşe geri dönmek istiyoruz” dedi.

Ailesiyle mücadele ediyor

İşten çıkarıldıktan sonra ciddi zorluklar yaşadığını belirten Gözükara, geçimini sağlamak için tarla ve farklı işlerde çalıştığını anlattı. Gözükara, “Bu fabrika bizim fabrikamız. Buradan yüzlerce kişi ekmek yiyor. Sendikal mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” diyerek mücadele edeceklerini kaydetti. 

18 yıl boyunca fabrikada çalışan ve 2,5 yıl önce işten çıkarılan İzocam işçisi Ahmet Yıldız, tazminatsız işten çıkarıldığını ve maddi olarak zorluk yaşadığını dile getirdi. Yıldız, “18 yıl görev yaptım İzocam’da. Çok büyük maddi sıkıntılar yaşadık. Mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Açlıktan ölmeyiz bu yoldan dönmeyiz. Ben mücadeleme eşim ile beraber devam ediyoruz. Zaten birçok kişi de ailesi ile buralarda” ifadelerini kullandı.

‘Eşimin yanındayım’

Ahmet Yıldız’ın eşi Selda Yıldız ise, eşinin işten çıkarılması nedeniyle çocuğunu okula servisle gönderemediğini ve eşinin ağır işlerde çalışmak zorunda kaldığının altını çizdi. Yıldız, “Ben de eşimin yanındayım. Onun mücadelesine sonuna kadar destek vereceğim” dedi. 

Fabrikada işçiler üzerinde baskı ve ağır iş yükü olduğunu belirten İzocam işçisi Tanju Parlak ise, sendikal mücadele yürüttükleri için işten çıkarıldıklarını ve işe iade davasının devam ettiğini sözlerine ekledi. Parlak, işine geri dönmek için mücadele edeceğini söyledi.

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler