Takip Et

Emek

İzocam grevi kazanımla sonuçlandı

Kristal İş Sendikası’nın öncülüğünde 12 günlük direnişin sonunda grev anlaşmayla sonuçlandı

Toplu sözleşme sürecinde kriz yaşanan İzocam’ın Tarsus ve Dilovası’ndaki fabrikalarında çalışan toplam 180 işçi Kristal-İş Sendikası öncülüğünde 18 Ocak’ta greve çıktı.

2017 yılına kadar Koç Grubu şirketlerinden biri olan İzocam, aynı yıl içinde hisselerinin 61.2’si Kuveyt’li Alamana Industries ile Fransız Saint Gobain lsover ortaklığına devredildi. Devir sonrası 3. Havalimanı’nın tüm yalıtım sistemlerini yapamaya başlayan İzocam’da işçi haklarında ve ücret taleplerinde sorunlar yaşandı.

Grev süreci başlamadan önce iki fabrikadan sendikal örgütlenme yapan 4 işçi işten çıkarıldı.

İzocam fabrikasında örgütlü olan Kristal-İş Sendikası’nın başlattığı Toplu İş Sözleşmelerinde İzocam önce ekonomik krizi gerekçe göstererek yüzde 6 zam önerdi. İşçiler ise enflasyon oranında zam ve atılan işçilerin iadesini istedi. Anlaşma sağlanamayınca 18 Ocak tarihinde greve çıkıldı.

12 Günlük direnişin sonunda anlaşmaya varıldı

Kristal İş Sendikası’nın öncülüğünde 12 günlük direnişin sonunda grev anlaşmayla sonuçlandı.

5 yıllık sendikal mücadelenin ardından yapılan ilk toplu sözleşmeyle işçilere 2019 yılı için 4 maaş ikramiye ve seyyahen 350 TL zam yapılacak. Toplu sözleşme görüşmelerinin başladığı 2018 yılı içinse işçilere 2 maaş ikramiye ve 4 yıllık hak kayıplarına karşılık 7 bin TL ödeme yapılacak.

Sendikal örgütlenme yaptıkları için işten çıkarılan işçilerin işe geri dönmesi konusunda ise uzlaşma sağlanamadı.

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler