Takip Et

Güncel

İzmir’de kayyum protestosuna polis saldırdı: İşkence, darp, gözaltı

İzmir’de İçişleri Bakanlığı tarafından HDP’li büyükşehir belediyelerine atanan kayyumu protesto etmek isteyen eylemcilere polis saldırdı. Saldırıda vekiller darp edilirken çok sayıda eylemci ise gözaltına alındı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü tarafından organize edilen protesto eylemine polis saldırısı gerçekleşti.

Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyım atanmasını protesto etmek için Alsancak’taki Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde toplanan eylemcilere polis izin vermeyerek eylemcileri dağıtmaya çalıştı.

Basın açıklaması için ısrar eden kitleye saldıran polis HDP’li milletvekillerinin de bulunduğu çok sayıda kişi darp etti. Bir HDP yönetcisisinin burnu kırılırken, çok sayıda kişi de gözaltına alındı. Polis HDP Milletvekili Serpil Kemalbay’ı da tekmeledi.

‘Demokrasi Nöbeti’ adıyla yapılmak istenen kayyım protestosuna HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, İzmir Milletvekili Murat Çepni ve Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş de katıldı.

Eyleme izin vermeyen polis, kitleye müdahale etti. Aralarında gazetcilerin de bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına alınırken, polis saldırısında yaralanan HDP İzmir İl Yöneticisi Aziz Benli hastaneye kaldırıldı. Benli’nin burnunun kırıldığı öğrenildi. Vekilleri de darp eden polis, HDP Milletvekili Serpil Kemalbay’ı tekmeledi.

HDP il yöneticileri daha sonra polis saldırısı nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler