Connect with us

Makale

İzmir’de Diren ve Kıvılcım’a destek için açlık grevi

İzmir’de SKM üyeleri ve Kızıl Okyanus LGBT üyeleri tarafından hapishane de tedavi hakkı için ölüm orucuna başlayan Diren’e destek vermek için bir günlük açlık grevine başladılar

 

Sosyalist Kadın Meclisleri ve İzmir Kızıl Okyanus LGBTİ üyeleri ölüm orucunda bulunan Diren ve Kıvılcım’a destek vermek amacıyla açlık grevine başladılar.

Tutuklu trans kadın Diren Coşkun’un hapishanede uğradığı hak ihlallerini protesto etmek ve gasp edilen haklarını geri almak için başlattığı ölüm orucu direnişi 24. güne girerken, dayanışmak için aynı eyleme başlayan İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği Yönetim Kurul Üyesi Kıvılcım Arat’ın da direnişi 13. gününde.

ETHA’nın aktardığına göre,Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İl binasında SKM İzmir Sözcüsü Beritan Altun’un da katılımıyla yapılan basın toplantısı düzenlendi. Burda söz  alan Kızıl Okyanus LGBTİ üyesi Umutcan İnci, “Tekirdağ 2 No’lu Cezaevinde tutulan trans kadın Diren Coşkun; yaşanan hak ihlallerinin son bulması, ameliyat ve tedavi hakkının iadesi için, 25 Ocak günü ölüm orucuna başladığını duyurmuş, Diren’e destek olmak ve sesini duyurmak amacıyla da İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve LGBT aktivisti Kıvılcım Arat 6 Şubat günü ölüm orucuna başladığını duyurmuştur” dedi.

Bu mücadeleye sessiz kalmanın da suça ortak olmaya eşdeğer olduğunu kaydeden İnce, bu yüzden Diren ve Kıvılcım’a destek olmak haklı mücadelelerinde yanında olduklarını vurgulamak adına bir günlük açlık grevine başladıklarını söyledi. İnci, şöyle devam etti: “Bu bir intihar değil, bir cinayettir. Cinayete sessiz kalmamak, daha fazla insanın hak talepleri karşısında çaresiz kalmasının önüne geçebilmek, hiçbir yıldırma politikası karşısında diz çökmeyeceğimizi göstermek ve dayanışmamızı büyütmek adına 24 saatlik bir açlık grevine giriyoruz. Biliyoruz ki Diren’in günler süren ölüm orucu önlenemez, değiştirilemez bir kural veya amacı olmayan bir eylem değildir. Saray yönetiminin tüm baskılarına ve işkencelerine rağmen diz çökmeyen, haklarını savunmaktan vazgeçmeyen Diren Coşkun’u, ve Diren’in sesine ses olmak isteyen Kıvılcım Arat’ı selamlıyoruz. Bir kez daha vurguluyoruz. Trans cinayetleri politiktir!”

Günün Haberleri

More in Makale