Connect with us

Güncel

İzmir Tek Tip Elbise Karşıtı Koordinasyonu kuruldu

İzmir’de çok sayıda kurum bir araya gelerek İzmir Tek Tip Elbise Karşıtı Koordinasyonu’nun kuruluşunu deklare etti

Bugün devrimci kurumlar İzmir’de bir araya gelerek “İzmir Tek Tip Elbise Karşıtı Koordinasyonu”nun kuruluşunu yaptıkları basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdular.

Yapılan açıklamada OHAL’le birlikte faşizmin artan baskılarına vurgu yapılarak şu ifadelere yer verildi: “İktidar, OHAL kapsamında çıkarılan 695-696 sayılı kararnamelerle toplumun tüm kesimlerini etkisizleştirerek tehdit etmiştir. Bu kararnamelerle işçilerin kadro hakları gasp edilmiş, OHAL uygulamaları daha da derinleştirilmiş, tutuklulara tek tip elbise dayatılmıştır.”

Açıklamada toplumun tüm muhalif kesimleri üzerinde yoğun bir baskı; keyfi, delilsiz, mesnetsiz gözaltı ve tutuklamalar olduğuna değinildi ve şu ifadelere yer verildi: “Uzun tutukluluk bir hak ihlalidir. Ayrıca 15 Temmuz’dan bu yana hapishanelerde birçok hak ihlalleri olmaktadır.”

Son olarak, TTE’nin bir damgalama aracı olduğu, on binlerce tutsağı kimliksizleştirdiği, kişiliklerini ezdiğini ve bunun sonucu olarak kötü muamele/işkence yasağını ihlal ettiğine vurgu yapıldı.

Günün Haberleri

More in Güncel