Takip Et

Güncel

İyi Parti: “Leyla Güven’in dokunulmazlığı kaldırılmalıdır”

İyi Parti bir basın açıklaması yayımlayarak HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi

İyi Parti, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in dokunulmazlığının düşürülmesini isteyen bir açıklama yayımladı. Yapılan açıklamada “Devletin sabrı olmaz, tavrı olur. Devlet bir parti kapısına gidip aktör olamaz. Türk Devletinin bakanları, terörle iltisaklı olduğunu iddia ettikleri bir partiden yardım bekleyemez,” ifadeleri yer aldı.

Ayrıca açıklamanın devamında Güven’in dokunulmazlığının kaldırılmasına gerekçe olarak “Gerillaya katılımlar da olacak, çatışmalar da olacak, savaşlar da olacak’ sözleri gösterildi. İyi Parti, bu sözleri söyleyenlerin, “demokratik imkanlardan yararlanmaya hakkı yoktur.” dedi.

Güven sözlerinin çarpıtıldığını açıklamıştı

Güven ise HDP Antep il örgütlülüğünü ziyaret ettiği sırada konuya ilişkin bir açıklama yapmıştı.

Güven’in  “HDP’nin kapısında ne yapıyorsunuz, buyurun gelin HDP’nin içine, başımız gözümüz üstüne. Gelin birlikte barışı getirelim” diye vurguladığı açıklamasında,

“Biz gerçekleri söylediğimiz için Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ve Sabahat Tuncel gibi onlarca Kürt siyasetçi tutukludur. Neden hakikati haykırdıkları için. Biz bunları söylemeye devam edeceğiz. 2 gün önce Diyarbakır’daki demokrasi nöbetinde ben orada bir cümle sarf ettim diye bugün boyalı basın, Kanal A öncülüğünde bana saldırı gerçekleştiriyorlar. Her yere hedef göstererek benim söylediklerimi manipüle etmeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

Manipüle edilen sözlerini tekrardan söylemek istediğini dile getiren Güven, bu ülkenin Genelkurmay Başkanı’nın PKK’yi 4 defa bitirdiğini söylediğini hatırlattı. 5 bin olarak düşünülen gerilla sayısını 4 defa bitirdiklerini de söylediklerini anlatan Güven, şöyle devam etti:

“Gelinen aşamada böyle bir şey yaşanmamış. Ülkede savaş yokmuş gibi bir hava yaratılmaya çalışılıyor. Bu ülkede savaş var. Kürt sorunu demokratik çözüme kavuşturulmadığı müddetçe gerillaya katılımda devam eder. Çatışmada devam eder. Savaşta devam eder. Çünkü bir sorun var. Gelin bu sorunu akli selim çözelim. Biz bu konuda HDP olarak aracı konumdayız. Ancak işin özü Sayın Öcalan’dır. PKK açıklama yapıp ‘Sayın Öcalan bizim irademizi temsil ediyor. Bizim için müzakereleri sürdürebilecek yegâne kişidir’ diyor.  Bu yeterli değil mi? 3,5 yıl bir çözüm süreci oldu. Bu süreçte cenazeler gelmedi anneler ağlamadı. Toplum nefes aldı.” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler