Takip Et

Güncel

İÜ’de saldıranlara değil, saldırıya uğrayan öğrenciye ceza

İstanbul Üniversitesi’nde ilerici muhalif öğrencilere yönelik baskı sürüyor. 22 yaşındaki Yıldız Can Maskan, hem saldırıya uğradı hem de okuldan 1 hafta uzaklaştırma cezasına çarptırıldı. Maskan, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla kampüste bildiri dağıtırken, daha önce de kendisini defalarca tehdit etmiş 8 kişilik bir ülkücü grubun saldırısına uğradığını açıkladı

İstanbul Üniversitesi’nde ilerici muhalif öğrencilere yönelik baskı sürüyor. 22 yaşındaki Yıldız Can Maskan, hem saldırıya uğradı hem de okuldan 1 hafta uzaklaştırma cezasına çarptırıldı. Maskan, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla kampüste bildiri dağıtırken, daha önce de kendisini defalarca tehdit etmiş 8 kişilik bir ülkücü grubun saldırısına uğradığını açıkladı.

Birçok öğrenci saldırılardan dolayı okula gidemiyor’

ANF’ye konuşan Maskan, özellikle 2018 yılının başından bu yana polis ve özel güvenlikçilerin yönlendirmesiyle muhalif öğrencilere yönelik taciz ve saldırıların arttığını, bu nedenle birçok öğrencinin okula gidemez hale geldiğine dikkat çekti. Kendisinin de hedef gösterilen öğrencilerden biri olduğunu ifade eden Maskan, en son 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla kampüste bildiri dağıtırken, daha önce de kendisini defalarca tehdit etmiş 8 kişilik bir ülkücü grubun saldırısına uğradığını söyledi. 

Saldırganlar değil, biz gözaltına alınmak istendik’

Maskan, yaşananları şöyle anlattı: “Dağıtım sonrası bir arkadaşımla çay içmek için bahçeye çıktık ve banka oturmamızla etrafımızın sarılması bir oldu. ülkücü grup yanımıza gelip cinsiyetçi küfür ve hakaretler etmeye başladı. Kendimi savunduğumda ise suratıma yanan sigarayı fırlattılar. Büyük bir bağırış çağırış vardı ama ne hikmetse okulda attığımız her adımı takip eden sivil polisler yoktu! Ne zaman elimdeki kaynar çayı bana sürekli hakaret eden ülkücülerden birisinin yüzüne fırlattım, o zaman polisler ve özel güvenlikçiler birden bahçede belirdiler. Saldırgan gruba değil bana ve yanımdaki arkadaşa müdahale ettiler. Bizi darp edip gözaltına almaya çalıştılar.”

Can güvenliğim kalmadı!’

Olay sonrası kendisini taciz eden grup hakkında dekanlığa şikayet dilekçesi vermeye giderken de saldırıya uğradığını belirten Maskan, önünü kesen ülkücüler tarafından darp edilmek istendiğini anlattı. Maskan, saldırı esnasında yanında olan arkadaşından hakkında bilgi almak isteyen Özel Güvenlik Amiri Kenan Arslan’ın ise, “O çay atana söyle, başı büyük belada, bu işten kurtulamaz” şeklinde tehditler savurduğuna dikkat çekti. 

Basın açıklaması yapıp, kampüsün kantininde saldırganları teşhir eden Maskan, ardı kesilmeyen tehditler nedeniyle bir süre okula gidemedi. Sistematik hale gelen bu tacizlere rağmen dekanlığın kendisi hakkında soruşturma açtığını belirten Maskan, Şubat 2019’da 1 hafta okuldan uzaklaştırma cezası aldığını aktardı. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’ne başvuran ve ülkücü Bilgehan Çam, Ferdal Arda Güçtekin ve onları kollayan sivil polisler ile özel güvenlikçiler hakkında suç duyurusunda bulunan Maskan, can güvenliğinin kalmadığını vurguladı. Yıldız Can Maskan, başına gelebilecek her türlü olumsuz olaydan ülkücü grup, polis ve özel güvenlikçiler başta olmak üzere, saldırganları aklayan okul yönetiminin de sorumlu olacağını kaydetti. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler