Takip Et

Güncel

İTÜ’de kantin boykotuna katılan öğrencilere uzaklaştırma cezası verildi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)’de kantin fiyatlarının yüksek olmasına karşı boykot eylemine katılan yedi öğrenciye uzaklaştırma cezası verildi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencileri, 18 Aralık 2019’da okuldaki özel işletmelerin elindeki kantinde fiyatların çok yüksek olmasına karşı boykot kararı almıştı. Öğrenciler kampüste öğrenci kantini kurarken, boykot kapsamında merkezi derslikte çay, kahve vb. ürünleri ücretsiz dağıtmıştı. Boykota katıldığı gerekçesiyle de öğrenciler hakkında soruşturma açılmıştı.

İleri Haber’de yer alan habere göre; haklarında soruşturma açılan yedi öğrenciye ‘bir yarıyıl için uzaklaştırma’ cezası verildi.

İTÜ Rektörlüğü tarafından hazırlanan görevlendirme yazısında, uzaklaştırma cezası alan öğrencilere “Öğrenme ve öğretme hürriyetinin engelleyici veya ‘yükseköğretim kurumlarının işleyiş ve huzurunu bozucu eylemlerde bulunmak’ ve ‘izin almadan toplantılar düzenlemek’ eylemlerini işlediğiniz tespit edilmiştir” suçlamasında bulunuldu.

Uzaklaştırma cezası alan öğrenciler, İTÜ yönetiminin aldığı bu kararı kabul etmediklerini belirterek gerekli yerlere başvuruda bulunacaklarını söyledi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler