Takip Et

Güncel

İtalya’da işçiler greve gidiyor

İtalya’da metal ve kimya işçileri, koronanın yayılmasının yavaşlatılması için ‘gereksiz’ üretimin durdurulması kararını yetersiz buldu. İşçiler sağlık sektörü ile doğrudan ilişkisi olmayan işyerlerinde 25 Mart günü iş bırakacak.

 İtalya’da metal işçileri, korona virüsüne karşı alınan tedbirleri yetersiz buldukları için grev kararı aldı. Hükümetin bazı işyerlerinin kapatılması için çıkardığı genelgede çok fazla boşluk olduğunu belirten işçiler, sağlık sektörüyle doğrudan ilişkisi olmayan bütün fabrikalarda 25 Mart günü iş bırakacak.

İtalya’da çıkarılan son kararnameyle, virüsün yayılmasının yavaşlatılması için zorunlu tedarik zinciri dışında kalan tüm gereksiz üretim durdurulmuştu. Ancak ülkenin en büyük metal işçisi sendikaları olan FIOM, FIM ve UILM, bu genelgede çok fazla yasal boşluk ve istisna olduğunu, bu durumun işçilerin sağlığını tehlikeye attığını belirterek hükümete bayrak açtı.

Salgından en çok etkilenen Lombardiya bölgesinde üç sendikaya bağlı olan işçiler bu nedenle bir günlük greve gidecek. Grev kararı, sağlık sektörüyle doğrudan ilişkisi olmayan bütün fabrikalarda 25 Mart günü uygulanacak.

Metal işçilerin kararının ardından, kimya fabrikalarında çalışanlardan da benzer bir karar geldi. Lombardiya’daki kimya işçileri de aynı gün evde oturacaklarını duyurarak, “Kararname çok sayıda şirketin açık kalmasına izin veriyor, bunların birçoğunda gerekli garantiler ve güvenlik normları bulunmuyor” açıklaması yaptı. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler