Connect with us

Dünya

İtalya’da ırkçılığa karşı yürüyüş: Faşizme geçit yok

İtalya’da ırkçığın ve faşizmin yükselişine karşı on binlerce insan başkent Roma’da bir araya gelerek protesto yürüyüşü gerçekleştirdi

Faşizm ve ırkçılığın yükselişini” protesto eden binlerce kişi başkent Roma’da buluştu. Güneydeki Palermo kenti ile Milano’da ise ırkçı partiler Forza Nuova ile Casa Pound da gösteriler düzenledi. Milano’da Casa Pound’un eylem yaptığı bölgeye yürümek isteyen faşizm karşıtları ise polis barikatıyla karşılaştı.

Doğan Haber Ajansı, Roma’da Ulusal Partizanlar Derneği’nin (ANPI) çağrısıyla düzenlenen gösteriye 100 bin kişinin katıldığını aktardı. Göstericiler, “Bir daha asla faşizm ve ırkçılık olmayacak” sloganları attı. Repubblica Meydanı’ndan başlayan yürüyüş, Popolo Meydanı’nda son buldu.

Kortejin ulaşması üzerine Başbakan Paolo Gentiloni ile iktidardaki koalisyonun çatı partisi Demokrat Parti’nin (PD) lideri ve Eski Başbakan Matteo Renzi ve bazı bakanlar da meydana geldi. Başbakan Gentiloni, yağmura rağmen bu kadar kişinin “anlamlı” bir amaç için toplanmasının kendilerine güven verdiğini ve burada çok güzel bir Anayasal mesaj verilmekte olduğunu söyledi. Renzi de, her türlü şiddete karşı birlikte mücadele etmek gerektiğini belirtti.

Eşit ve Özgürler (Liberi e Uguali) partisi mensubu Senato Başkanı Pietro Grasso ile Temsilciler Meclisi Başkanı Laura Boldrini ise korteje başından beri eşlik etti. Grasso, tüm ırkçı grupların, kendileri için “faşist” anlamına geldiğini söylerken Ekonomi Bakanı Pier Carlo Padoan da Twitter hesabından, “Şanslıyız ki 70’lerdeki seviyede değiliz ama faşist şiddet bugün halen var. Buna karşı halkın büyük bir kısmının demokratik, sakin bir cevabına ihtiyaç duyulmakta” iletisini paylaştı.

Roma Belediye Başkan Yardımcısı Luca Bergamo da İtalya Anayasası’nın 70 yıl önce faşizmin küllerinden doğduğunu belirterek “Faşist duyguların canlanmasına karşı yapılan bu eylem çok anlamlıdır” dedi.

Günün Haberleri

More in Dünya