Takip Et

Dünya

İtalya’da ırkçı maraton yasağı gelen tepkiler nedeniyle iptal edildi

İtalya’da Trieste kentinde düzenlenecek olan yarı-maratona Afrikalı atletlerin kabul edilmemesi kararı ırkçılık suçlamalarına neden oldu

İtalya’da Trieste kentinde düzenlenecek olan yarı-maratona Afrikalı atletlerin kabul edilmemesi kararı ırkçılık suçlamalarına neden oldu. Tepkiler ve soruşturma açılması talimatı üzerine geri adım atıldı.

BBC Türkçe’ni haberine göre, 5 Mayısta yapılacak olan yarı-maratonun organizasyondan sorumlu Apd Miramar şirketinin başkanı Fabio Carini, Afrikalı atletlerin “sömürülmesine” yol açan bir sistem bulunduğunu ve bu soruna karşı önlemler alınmasını sağlamak amacıyla bu kararı aldıklarını söylemişti.

Irkçı karar tepki çekti

Alınan karar, siyaset ve spor dünyası başta olmak üzere birçok kesimden tepki çekti. Merkez-soldaki Demokratik Parti’den Avrupa Parlamentosu milletvekili Isabella De Monte, “Atletlerin sömürülmesini bahane etmesinler, bu gibi sorunlar için başvurulması gereken merciler mevcut” dedi. De Monte bunun ayrımcı bir tasfiye teşkil ettiğini söyledi ve “Burada absürt bir durumla karşı karşıyayız. Profesyonel atletlerin bir yarışa katılmaları Afrika’dan geldikleri gerekçesiyle engelleniyor. Aylardır söylüyoruz: İşler çığırından çıkıyor, karanlık dönemlere dönüyoruz”

Soru önergesi olarak parlamentoya taşınacak

İtalyan Solu partisi lideri Nicola Fratoianni ise, “Her türlü spor kuralına, değerine ve etik normlarına aykırı” dedi ve olayı bir soru önergesiyle parlamentoya taşıyacaklarını açıkladı. Spordan sorumlu Başbakanlık Müsteşarı Giancarlo Giorgetti de “Menajerleri tarafından sömürülen ve çok düşük ücretler alan atletlerle” ilgili bir sorunun varlığını kabul ederken “ancak sorunlar böyle çözülmez” dedi. Aşırı sağcı Lig partisinden olan Giorgetti, “Tüm tarafların dinlenmesi için bir soruşturma açılması” talimatı verdi.

‘Organizatörlerin kararı delilik’

Koalisyon hükümetinin diğer ortağı 5 Yıldız Hareketi lideri ve Başbakan Yardımcısı Luigi Di Maio da organizatörlerin kararını “delilik” diye tanımladı. İtalyan Atletizm Federasyonu olayla ilgili inceleme başlatıldığını açıkladı.

‘İncinenler olduysa özür dilerim’

Sosyal medyada yapılan yorumlarda da organizatörlere ırkçılık ve ayrımcılık suçlamaları yöneltildi ve yarı-maratonun sponsorlarına da bu organizasyondan desteklerini çekmeleri çağrısı yapıldı. Tepkiler üzerine organizatör Fabio Carini yeni bir açıklama yaparak karar değiştirdiklerini, Afrikalı atletlerin de yarışa kabul edileceğini söyledi. Afrikalı atletlerin sömürülmesinin gerçek bir sorun olduğunu ve bunu gündeme getirmek için bir “provokasyonda bulunduğunu” belirten Carini öte yandan “Kabul ediyorum ki, bu sorunu farklı bir yolla gündeme getirmemiz gerekirdi. Bu tercihimizin yol açtığı tepkilerden dolayı üzgünüm, bundan incinenler olduysa özür dilerim” dedi.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler