Takip Et

Dünya

“İtalya’da hasta tipi değişti; biraz daha gençler ve vakalar daha zorlu”

İtalya’da bir sağlık yetkilisi, koronavirüs nedeniyle hastanelere getirilen hastaların tipinin değiştiğini, vakaların daha zorlu ve genç yaşta görüldüğünü iddia etti

Bir sağlık yetkilisi, İtalya’da hastanelere koronavirüs nedeniyle kabul edilen hastaların yaşının düştüğünü öne sürdü. Independent Türkçe’nin RaiNews24’ün haberinden aktardığına göre; Kuzey İtalya’daki bir hastanenin anestezi ve yoğun bakım bölümünün başında olan Luca Lorini, şunları söyledi:

“Hastaların tipi değişiyor. Biraz daha gençler, 40’la 45 yaş arasındalar ve vakalar daha zorlu. 6 ya da 7 gün önce hastalanmış ve kendilerini evde tedavi etmeye çalışmış kişiler geliyor ve durumları gittikçe daha da kritikleşiyor”

Yerel medyanın haberlerine göre, Kovid-19 tanısı konularak hastanede tedaviye alınan ve yaşları 25’le 50 arasında değişen hastalar, yakın zaman içinde Lombardiya şehrindeki hastanelerde görüldü.

Pisa Üniversitesi öğretim üyelerinden Pierluigi Lopalco, İtalyan gazetesi Il Corriere della Sera’ya şunları söyledi:

 “Her ne kadar veriler yalnızca başlangıç niteliğinde olsa da, ilk dalgayla kıyaslandığında daha çok genç insanın hastaneye kaldırılmış ve yoğun bakıma alınmış olması gerçeği, doğal bir durum olarak yorumlanabilir. İtalya’da enfeksiyon ilk olarak çoğunlukla daha yaşlı insanların gittiği hastaneler etrafında ve küçük kentlerde kümelendi. Artık virüs yayıldı ve tüm ülke boyunca daha fazla yol katediyor. Çok fazla sosyal temas içindeki daha genç kişiler, sosyal mesafe koyma kurallarına bağlı kalmadıkları takdirde, daha fazla hastalığa yakalanma riski altındalar.”

Geçen hafta yayımlanan resmi rakamlara göre, yoğun bakım ünitesinde tedavi görenlerin yüzde 12’sini, yaşı 19’la 50 arasında değişen hastalar oluşturuyor. Yaklaşık yüzde 52’sini yaşı 51’le 70 arasında değişenler oluştururken, geri kalanı 70 yaşın üstünde. Doğrulanan Kovid-19 vakalarının tırmanmasıyla birlikte tüm İtalya tecrite alındı.

Avrupa’nın koronavirüsten en çok zarar gören ülkesinde şimdiye kadar virüsün tespit edildiği bin 400’den fazla kişi öldü ve doğrulanmış 21 bin.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler