Connect with us

Dünya

İsviçre Parlamentosu: Efrin, güvenli ve uçuşa yasak bölge edilsin

İsviçre Parlemontosu milletvekilleri tarafından hükümete çağrı yapılarak tüm uluslararası güçlerle birlikte hareket edilerek Efrin’in ‘uçuşa yasak ve güvenli bölge’ ilan edilmesi talebinde bulunuldu

Efrin’in işgaline dönük yapılan harekatın 21. gününe girildi. Harekat devam ederken uluslararası kuruluşlardan tepkiler de gelmeye devam ediyor.

İsviçre Federal Parlamentosu milletvekilleri, Türkiye’nin Efrin işgaline  karşı İsviçre hükümetinin uluslararası camia ile birlikte hareket edip Afrin bölgesinin “güvenli ve uçuşa yasak bölge” olarak kabul edilmesi için harekete geçmesi çağrısında bulundu.

İsviçre Radikal Liberal Parti (PLR), Hristiyan Demokrat Partisi (PDC), Sosyalist Parti (PS) ile Yeşiller Partisi üyesi 4 Federal Parlamento milletvekili, Federal Parlamento Dış Politika Komisyonu üyeleri PS Milletvekili Carlo Sommaruga, PLR Milletvekili Laurent Wehrli, PDS Milletvekili Claude Be´gle´ ile Federal Parlamento Dış Güvenlik Politikaları Komisyonu üyesi Yeşiller Milletvekili Lisa Mazzone, Efrin için hükümete açık mektup yazdı.

İsviçre’de yayımlanan  Le Temps adlı gazete de yayınlanan mektupta, milletvekilleri hükümetin Türkiye’ye yönelik çeşitli yaptırımlara gitmesi gerektiğini söyledi. Mektupta bombardıman nedeniyle yaşanan sivil ölümlere dikkat çeken milletvekilleri Cenevre Sözleşmesi’nin mimarı ve Birleşmiş Milletlere ev sahipliği yapan İsviçre’nin, Türkiye’nin askeri operasyonuna karşı sessiz kalmaması gerektiğini ifade ederek şu çağrıyı yaptı:

Hükümet, Türkiye’nin hemen geri çekilmesi ve başta siviller ve burada bulanan mülteciler meselesi olmak üzere uluslararası hukuka uyması çağrısında bulunmalı.

Hükümet, Türkiye polis ve istihbarat birimleri ile yaptığı bütün anlaşmalarını askıya almalı ve Türkiye’ye geri göndermeleri derhal durdurmalıdır.

Hükümet Türk ordusu ve polisine giden bütün silah, mühimmat ve bu amaçla kullanılacak bütün parçaların sevkiyatını derhal durdurmalı.

Hükümet, Suriye’nin Kuzeyinde güvenli ve uçuşa yasak bir bölgenin oluşturulması noktasında uluslararası kamuoyu ile beraber harekete geçmelidir.

Günün Haberleri

More in Dünya