Takip Et

Dünya

İsviçre Kadın Grevi Kolektifi: İşgale karşı ayağa kalkın

İsviçre Biel Kadın Grevi Kolektif, yaptığı açıklama ile Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgal saldırılarına karşı dünya kadınlarının harekete geçmesi için çağrı yaptı

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye  yönelik işgal saldırılarına uluslararası kesimlerden tepkiler gelmeye devam ediyor. İsviçre Biel Kadın Grevi Kolektifi, Kuzey ve Doğu Suriye’deki işgal saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. 

‘Kadınların kazanımları tehlike altında’

Açıklamada, “Rojava kadınları verdikleri mücadele sonucunda erkek ve kadın arasındaki eşitliği birçok alanda sağladı. Ataerkilliğin hüküm sürdüğü bir coğrafyada kadın kimlikleriyle verdikleri mücadele sonucunda haklarını güvence altına aldılar ve toplumsal değişim ve dönüşümün öncüsü haline geldiler” diyerek, saldırılarla beraber kadınların kazanımlarının tehlike altında olduğu vurgulandı. 

Kadınların saldırılara karşı sesini yükseltmesi gerektiğinin altının çizildiği açıklamada, “Bizler bütün dünya kadınlarını harekete geçirmeye ve Rojava Devrimi’ni harekete geçirmeye çağırıyoruz” denildi. 

Açıklama da imzası bulanan Kadın Grevi Kolektifi üyeleri şu şekilde: Claire Magnin, Anna Tanner, Mathilde Hofer, Anne- Valérie Zuber, Manon Ciuxeres, Anna Roth, Michelle Gisiger, Mirjam Aggeler, Marie Moeschler, Serena Ferrari, Nadia Magnin, Edith Ugolini, Janine Jäggi, Aurélie Comte, Graciana Fornage, Anita Rochedy, Emely Willisch, Emmelin Bienvenu, Selen baskara, Ruth Tennenbaum ve Anja Meili. (JINNEWS)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler