Takip Et

Emek

İşten atılan Paksan işçileri: Sendika bize destek vermedi

Sendikalı oldukları için işten atılan Paksan Makina işçilerinden Uğur İlter, eylem kararını kendi inisiyatifleriyle aldıklarını belirterek, sendikanın kendilerine destek vermediğini söyledi

İstanbul’un Bağcılar ilçesinde bulunan Paksan Makina Anonim Şirketi’nde (A.Ş.) çalışan 8 işçi, Birleşik Metal İş Sendikası’na üye oldukları için işten atıldı.

31 Temmuz’a işten çıkarılan 4 işçi, sendikanın durumu sadece bir basın açıklamasıyla geçiştirmesi fikrini kabul etmeyerek 1 Ağustos itibariyle işlerini geri almak için Paksan Makina’nın önünde eyleme başladı. İşçiler; ilk etapta, 3 Ağustos’a kadar sabah mesai başlarken fabrika önüne gelerek akşam mesai bitimine kadar yaptıkları farklı etkinliklerle tepkilerini dile getirme kararı aldı. 3 gündür eylemde olan işçiler, bugün bir araya gelerek eylemlerini sürdürüp sürdürmeme kararı alacak.

Eylem kararını kendi inisiyatifleriyle aldıklarını belirten işçiler, üyesi oldukları sendikanın kendilerine destek vermediğini söyledi.

‘Asgari ücret aldık’

İşten atılan işçilerden Uğur İlter, Birleşik Metal-İş’in Paksan’da yetkili sendika olduğunu belirterek, “İşe ilk başladığımda, bana bu iş yerinde sendikanın olduğunu 2 ay çalıştıktan sonra sendikaya alınabileceğimi söylediler. 2 ay geçtikten sonra 2 senelik taşeronda çalışan elemanların da olduğunu gördüm. Aslında sendikaya alınacağı söylense de öyle bir durum yok” dedi. İş yerinde sendikalı olmayan arkadaşlarıyla, sendikal haklardan nasıl yararlanacakları konusunda tartıştıklarını ifade eden İlter, bunun için dışarıda bir araya gelip çeşitli toplantılar yaptıklarını söyledi.

‘Sendikanın açıklamasını pasif bulduk’ 

3 ayın sonunda iş kollarının taşımacılıktan metal koluna dönüştüğünde sendikaya üye olduklarını aktaran İlter, süreci şöyle anlattı: “Ay sonunda maaşlarımızın sendikalı maaşı gibi verilmesini beklerken taşeron ücreti, asgari ücret verdiler. Sendikal haklarımızı almak için avukat araya girerek alacak davası açtı. Davanın ardından arabuluculuk süreci başladı. Sendikalı olmamıza rağmen firma, arabulucuya bizim sendikalı olmadığımızı söyledi. 31 Temmuz günü eski çalışan işçilerin bile daha önce görmedikleri bir kişi gelip bize, ‘Ben sizin patronunuzum. Paksan bana iş vermiyor. Bu yüzden iş haklarınızı feshediyorum’ dedi. Daha sonra sendika temsilcilerini çağırdık. Ne yapacağımızı, bizi işten atmalarının bu kadar kolay olmadığını onlara göstermemiz gerektiğini söyledik. Daha sonra sendikanın bölge temsilcisi, ‘Sabah saat 7.00’de gelin iki vardiya ile birlikte bir basın açıklaması yapılsın’ dedi. Biz bunu çok pasif gördük ve böylesi bir şeyin olamayacağını söyledik. Cuma günü fabrika bir aylık tatile çıkacak. Biz de Cuma gününe kadar burada direniş yapmaya karar verdik” diye anlattı.

‘Sendika destek vermiyor’

Hemen aşağı sokaklarında bir yıldan fazla süredir eylemde olan DHL Express işçilerinin arkasında sendikaları oldukları için işlerini kazandıklarını dile getiren İlter, kendilerinin üyesi oldukları sendikadan herhangi bir destek almadıklarını, oturmak için bile DHL Express işçilerinin kendilerine tabure verdiğini söyledi. Cuma gününe kadar bir gelişme olmadığı takdirde avukatlarıyla birlikte gerekli tüm hukuki süreçleri başlatacaklarını aktaran İlter, işçilere, “Üretimden gelen güçlerini bilin” çağrısı yaptı.(MA)

 

 

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler