Takip Et

Güncel

İşte ‘Bağımsız Yargı’: “Tahliye ederiz, ama ülkeyi derhal terkedeceksin”

Türkiye’de uzun süre hücrede tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Die Welt gazetesi Türkiye Muhabiri Deniz Yücel, nasıl serbest bırakıldığını anlattı. Tahliyesinin TC Hükümeti’nin kendisine yaptığı “Türkiye’yi terk et” teklifini kabul etmesiyle gerçekleştiğini ifade etti

Türkiye’de bir yılı aşkın süre hücre hapsinden tutulduktan sonra serbest bırakılan Die Welt gazetesi Türkiye Muhabiri Deniz Yücel nasıl serbest bırakıldığını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğa tarafından “ben bu makamda oldukça asla iade edilmeyecek” açıklamasından bir süre geçtikten sonra tahliye edilmesi yargı bağımsızlığı tartışmalarına sebep olmuştu.

Deniz Yücel Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuru kabul edilmiş ve hak ihlalinin olduğu ve tarafına tazminat ödenmesi kararlaştırılmıştı.

Konuya dair Twitter’dan açıklama yapan İsmail Saymaz, Deniz Yücel’e hak ihlali nedeniyle Anayasa Mahkemesi’nin 25 bin lira tazminat ödenmesine hükmetmesini şöyle yorumladı: “Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazeteci Deniz Yücel için ‘ajan provokatör’ ithamında bulunmuş ve ‘Ben bu makamda oldukça asla iade edilmeyecek’ demişti. Yücel, hem siyasi bir anlaşmayla iade edildi. Hem de Yücel’in haksız şekilde tutuklandığı Anayasa Mahkemesi kararıyla kanıtlandı.”

Yücel bu mesajı alıntılayarak Twitter’da şöyle yazdı: “Sevgili İsmail, ben iade edilmedim. TC hükümeti, bana Almanya aracılığıyla şu teklifi sundu: ‘Tahliye ederiz. Ama derhal ülkeyi terk edeceksin.’ Önce reddettim, talebim iade değil iddianameydi. Sonra (orası uzun hikaye) kabul ettim. Bunun üzerine tam bağımsız yargı tahliye etti.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler