Connect with us

Makale

İstanbul’da “Munzur’da talana ve yıkıma doğru” forumu düzenlenecek

Munzur Koruma Kurulu, 3 Şubat Cumartesi günü İstanbul’da “Munzur’da talana ve yıkıma doğru” forumu düzenleyecek

Dersim Dernekleri Federasyonu’na bağlı (DEDEF) Munzur Koruma Kurulu, Dersim’deki madencilik faaliyetlerine, orman yangınlarına, Munzur gözelerindeki peyzaj projesine ve Havaçor dere ıslahına ilişkin bir forum düzenleyecek.

İstanbul Gazi Cemevi’nde 3 Şubat Cumartesi günü düzenlenecek panel saat 16.00’da başlayacak.

Munzur Koruma Kurulu yaptığı çağrıda şu ifadelere yer verdi;

“Dersimde birçok yıkıcı proje daha hayata geçirilmeye çalışılıyor. Doğal yaşam alanlarımıza yönelik saldırılar, ülke gündeminin yoğunluğunun arasında; çeşitli katakullilerle gündemden düşürülerek, yapılan düzenlemeler, gizli kapaklı anlaşmalar, yasa dışı, hukuk dışı, bilim ve akıl dışı uygulamalarla gün geçtikçe artıyor.

Dersim halkı bir yandan Baraj ve HES’ler, madencilik faaliyetleri, Havaçor dere ıslahı, orman yangınları ve yasaklar ile mücadele ediyor. Dersim’in kalbi Munzur Gözeleri yeni planlanan “Munzur Gözelerinin Peyzaj düzenlemesi” ve Dersim merkeze su taşınması projeleri ile de talan edilmek isteniyor.

Bizler Munzur Koruma Kurulu (DEDEF) olarak konuya ilişkin halkımızı ve dostlarımızı bilgilendirmek, ortak tavır almak amacıyla 03 Şubat Cumartesi günü saat 16.00’da Gazi Cemevi toplantı salonunda bir araya geliyoruz. Katkı ve katılımınız bekliyoruz.”

Günün Haberleri

More in Makale