Takip Et

Güncel

İstanbul’da koronavirüse yakalanan hekim ve sağlık çalışanı sayısı bini geçti

İstanbul Tabip Odası, sadece İstanbul’da koronavirüse yakalanan hekim ve sağlık çalışanı sayısının bini geçtiğini açıkladı

İstanbul Tabip Odası, sadece İstanbul’da koronavirüse yakalanan hekim ve sağlık çalışanı sayısının bini geçtiğini duyurduğu bir açıklama yayımladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada 601 hekim ve sağlık çalışanının enfekte olduğunu duyurmuştu.

İstanbul Tabip Odası tarafından yapılan açıklamada, “Sağlık Bakanı 1 Nisan 2020 tarihindeki basın toplantısında Türkiye’de COVİD-19’lu sağlık çalışanı sayısını 601 olarak açıkladı. (Sonraki açıklamalarında yeni bilgiye yer vermedi.) Oysa bizim sahadan topladığımız bilgiler sadece İstanbul’daki COVİD-19’lu hekim, sağlık çalışanı sayısının çoktan 1.000’i geçtiğini gösteriyor” ifadeleri kullanıldı.

Açıklama, şu ifadelerle sona erdi:

“Daha önceki raporlarımızda açıkladığımız gibi, COVİD-19 pandemisi göz göre göre gelmesine rağmen maske, önlük, eldiven gibi gerekli kişisel koruyucu malzemelerin bile yerinde ve yeterli miktarda temin edilmemesi, triyaj uygulamasının birçok sağlık kurumunda yapılmaması, sağlık çalışanlarının sağlığını koruyucu tedbirlerin -başta düzenli test yapılması olmak üzere- alınmaması; kısacası İstanbul’daki sağlık kurumlarında gerekli hazırlığın zamanında yapılmamış olmasının bedelini ne yazık ki hekimler, sağlık çalışanları ödüyor. Salgınlara karşı mücadelede en önemli faktörün hızlı davranmak olduğu bilindiği halde Sağlık Bakanlığı yöneticilerinin yapılması gerekenleri haftalarca gecikmeyle yapmaları ise tabloyu kurtarmıyor. Pandemiye karşı yersiz, yanlış, hatalı politikalarınızın, başarısızlığınız apaçık ortadayken “başarı hikayesi yazma” çabalarınızın kurbanı olmak istemiyoruz!”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler