Takip Et

Güncel

İstanbul Üniversitesi, anmalara katılan öğrencilere soruşturma açtı!

İstanbul Üniversitesi yönetimi, Önder Babat ve 16 Mart katliamı anmalarına katılan öğrencilerine soruşturma açtı

İstanbul Üniversitesi, 16 Mart katliamı ve Önder Babat anmalarına katılan öğrencilere soruşturma açtı. 1 Mart Cuma günü yapılan Önder Babat anmasında 18 öğrenci; 16 Mart katliamı anmasında ise polisin sert saldırısı sonucu 30’u aşkın öğrenci işkenceyle gözaltına alınmıştı.

3 Mart 2004’te çalışanı olduğu Devrimci Hareket dergisinden çıktığı sırada kafasından tek kurşunla vurularak katledilen İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Önder Babat, her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul Üniversitesi öğrencileri tarafından anılacaktı. 1 Mart Cuma günü ana kapı önünde yapılacak anma eylemi Valilik tarafından yasaklandı, anma kararlılığı gösteren öğrenciler ise işkenceyle gözaltına alındı.

Gözaltına psikolojik ve fiziksel işkencenin ardından bu kez de İstanbul Üniversitesi, anmaya katılan öğrencilere soruşturma açtı.

16 Mart katliamı anmasına da soruşturma

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde devrimci öğrencilere yönelik bombalı saldırının 41’inci yıldönümü anmasının ardından Vezneciler metro durağına yürümek isteyen İstanbul Üniversitesi öğrencileri sert polis saldırısıyla karşılaşmış; aralarında gazetemiz muhabiri Buse Söğütlü’nün de bulunduğu 30 kişi gözaltına alınmıştı. İstanbul Üniversitesi yönetimi, 16 Mart katliamı anmasına katılan üniversite öğrencilerine de soruşturma açarak ana kapının eylemlere yasaklanmasını hukuksuzluğunu sürdürdü. (Gazete Yolculuk)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler