Takip Et

Patika Canlı Blog

İBB seçimlerini yüzde 54 oyla Ekrem İmamoğlu kazandı

Yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde AA’nın sonuçlarına göre sandıkların yüzde 99’unda oylar sayıldı, Ekrem İmamoğlu’nın oy oranı yüzde 54.03; Binali Yıldırım’ın ise yüzde 45.09. Aradaki oy farkı 777 bin 581

İstanbul’da “tekrarlanan” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için İstanbullular tekrar sandık başına gitti.

Gün içerisinde ihlal haberleri gelmeye devam ederken yüzlerce kişinin ihlale sebebiyet verdiği için gözaltına alındı.

Öte yandan Parti Liderleri ve Siyasetçilerin mesajları gelmeye devam ediyor.

İşte an an yaşanan gelişmeler…

20:11 – 31 Mart’ta 16 ilçede birinci olan İmamoğlu 23 Haziran’da 28 ilçede önde

20:00 – Açılan sandık oranı yüzde 99.4: İmamoğlu yüzde 54 ile önde

Saat 20:00’daki verilere göre, açılan sandık oranı yüzde 99.37 :

– Ekrem İmamoğlu: Yüzde 54.03

– Binali Yıldırım: Yüzde 45.09

– Diğer: Yüzde 0.88

19:56 AKP: Toparlanın gitmiyoruz

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, seçim sonuçlarına ilişkin açıklama yaptı.

Turan, “Hatırası büyük olan bu şehirde küçük hesaplarla liderini, tabanını ve gönlü İstanbul’da olan milyonları üzenler için de muhasebe ve muhakeme dönemi! ‘Toparlanın gitmiyoruz” dedi.

19:45 – Açılan sandık oranı yüzde 99: İmamoğlu yüzde 54 ile önde

Saat 19:45’teki verilere göre, açılan sandık oranı yüzde 98.83 :

– Ekrem İmamoğlu: Yüzde 54

– Binali Yıldırım: Yüzde 45.11

– Diğer: Yüzde 0.89

19:38 – Ekrem İmamoğlu: Sandıkları terk etmeyin

İlk sonuçların açıklanmasının ardından Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu basın açıklaması düzenledi.

İmamoğlu, “Net sonuçlar tutanaklarla olur.” diyerek görevlilere sonuç netleşinceye kadar sandıkları terk etmemeleri çağrısında bulundu.

Ekrem İmamoğlu konuşmasına, “Bu İstanbul’da bir sayfa kapandı, yeni bir sayfa açıldı anlamına gelmiyor. İstanbul’da herkesin yeni ve ortak bir sayfa açması anlamına geliyor. Bu yeni sayfada İstanbul’da artık adalet, hoşgörü olacak; israf, kibir ve ötekileştirme bitecek.” şeklinde devam etti.

CHP Genel Başkanı da Twitter üzerinden paylaştığı mesajda, “Her şey çok güzel olacak demiştik ve #HerŞeyÇokGüzelOldu!” ifadelerine yer verdi.

19:39 AA: Sandıkların yüzde 97’si sayıldı, İmamoğlu yüzde 53,83, Yıldırım yüzde 45,26

19:34 İmamoğlu Açıklama Yapıyor

23 Haziran’da yaptığımız İBB seçimin anlamı Türkiye’nin demokrasi sürecine olan katkısıydı. Seçim sonuçları hayırlı olsun

19:24 Üç İlçede 22 Sandıkta Değişim Gözlendi: İmamoğlu’nun Oyları Arttı

BBC Türkçe Bayrampaşa, Beşiktaş ve Beykoz’da sandık müşahitlerinden aldığı 22 sandık tutanağını 31 Mart’taki sonuçlarla karşılaştırdı.

Resmi ve kesin bir nitelik taşımayan bu analize göre BBC Türkçe’nin incelediği bu 22 sandığın her birinde Ekrem İmamoğlu’nun oyunu artırdığı, Binali Yıldırım’ın ise oy kaybettiği gözüküyor.

Bu 22 sandıkta Ekrem İmamoğlu 3 bin 510 oy almıştı. Bugün bu sayı 4 bin 29’a çıktı.

Binali Yıldırım ise 2 bin 531 oy aldığı 22 sandıkta bu sefer 2 bin 259 oyda kaldı.

Bu sandıklarda İmamoğlu’nun oy oranı yüzde 14,7 arttı.

Yıldırım’ın oy oranı ise 10,8 azaldı.

19:18 AA Verileri Yayımlamaya Başladı

Ekrem İmamoğlu: 53.76 Oy sayısı: 4.541.663

Binali Yıldırım: 45.31 Oy Sayısı: 3.830.945

19:15 Yıldırım: İmamoğlu önde götürüyor, rakibimi tebrik ediyorum

19:04 – Seçim yasakları 19:15’te kaldırılıyor

Yüksek Seçim Kurulu, saat 19:15’te seçim yasaklarının kaldırılması kararını verdi.Anadolu Ajansı’nın da seçim yasaklarının kaldırılması ile sonuçlar açıklaması bekleniyor.

18:58 Binali Yıldırım, AKP İstanbul İl Başkanlığı’na geldi; ilk seçim sonuçlarıyla ilgili soruya “Hayırlısı olsun”

Cumhur İttifakı’nın AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Binali Yıldırım, 18.40’ta AKP İstanbul İl Başkanlığı’na geldi.

Yıldırım’ı AKP Tanıtım ve Medya Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Seçim İşleri Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz ve eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna karşıladı.

Gazetecilerin henüz yasaklar kalkmadığı için açıklanmayan ancak partiye ulaşan ilk sonuçlarla ilgili soruları üzerine “Hayırlısı olsun” dedi ve binaya girdi.

AKP’nin Sütlüce’deki il binası önünde çok sayıda polis görev yapıyor, iki adet de ambulans hazır bekletiliyor.

Basın merkezinde ise kameralar, ileriki saatlerde yapılması planlanan basın toplantıları için hazırlandı.

AKP’li yetkililer, partiye ulaşan ilk sonuçlarla ilgili bilgi vermekten kaçınıyor.

18:46 AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu AKP İstanbul İl Başkanlığı’na geldi

18:43 AA: Sonuçaları 19:30’da Yayınlayacağız

18:35 ANKA Ajansı’ndan gelen sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde Ekrem İmamoğlu önde

Açılan sandık oranı: Yüzde 25.77

Ekrem İmamoğlu %55.91 ( 1.460.426 oy)

Binali Yıldırım %44.00 (1.149.427 oy)

CHP Koordinasyon Merkezi’nin Sonuçları

18:32 CHP Seçim Koordinasyon Merkezi’nde son durum: CHP gönüllüleri, şimdiye kadar kendilerine ulaşan sonuçlardan memnun oldukları izlenimini veriyor

CHP Seçim Koordinasyon Merkezi

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 23 Haziran seçimlerindeki merkezi, 31 Mart seçimlerinde olduğu gibi Seyrantepe’deki Seçim Koordinasyon Merkezi oldu.

CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu merkezde gelişmeleri izliyor.

18:20 Sandıkları Terk Etmeyin Mesajları Veriliyor

CHP’li Tanal: İlk Sonuçlar Umut Verici

17.00: Oy Verme İşlemi Sona Erdi

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul seçimini yenileme kararı almasının ardından bugün sabah başlayan oy verme süreci 17:00’de sonlandırıldı.

İşleminin bitmesi ardından sandıklardaki oylar sayılmaya başlandı.

İstanbul’da oy verme işlemi sabah 08.00’de başladı. Şimdi 10 milyondan fazla seçmen 31 binden fazla sandıkta bir kez daha İBB Başkanını seçecek.

ABDULLAH GÜL: İnşallah Her Şey Güzel Olur

Abdullah Gül oyunu kullandıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bir kez daha vatandaşlık görevimizi yerine getirerek oyumuzu kullandık. İnşallah memleket için, Türkiye için hayırlı olsun. Önümüzde uzun dört buçuk yıl gibi uzun bir dönem var. İnşallah her şey güzel olur, iyi olur. Memleket için vatandaşların beklentileri var ve önümüzde yeni bir seçim olmaması Türkiye için büyük bir avantaj.”

Temelli: Bu bir demokrasi mücadelesidir

Temelli, şunları söyledi:

“İstanbul’da meşru olan bir seçim yok sayıldı ve halkın önüne sandık getirildi. Hesapları bu türden adaletsizlik ve hukuksuzluklarla almak üzerine. Ama bugün inanıyorum ki bugün sandıkta İstanbul halkı ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen yurttaşlarımız sandıkta cevabı verecek. Bu bir adalet, demokrasi mücadelesidir. Bu yüzden stratejimizi 31 Mart’ta olduğu gibi bugünde koruduk, yarında korumaya devam edeceğiz. Yarın 24 Haziran sabahından itibaren uzun bir yolculuğa çıkıyoruz. Bu uzun yolda Türkiye’nin demokrasi ve barışını hep birlikte inşa etmek için çaba göstereceğiz.

Ekrem İmamoğlu: Her Şey Çok Güzel Olacak

İmamoğlu şunları söyledi:

“Milletçe yaşatılan bu hukuksuz süreci tamir etme saatlerindeyiz. Hem demokrasimiz adına hem İstanbul adına hem memleketimizdeki tüm seçimlerin meşruluğu adına bugün halkımız vicdanlarıyla karar verecektir. Günün sonunda her şey çok güzel olacak. Çok güzel bir netice bekliyorum.”

Binali Yıldırım: Hakkınızı Helal Edin

Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

“Projelerimizi, vaatlerimizi anlattık. Bir konuştuk, iki dinledik. Bugün konuşma sırası seçmenindir. Onlar kararını bugün vermiş oluyor. İstanbul için seçimler hayırlı uğurlu olsun.

Kampanya sırasında kırgınlıklar olabilir veya vatandaşlarımızda kırgınlıklar olabilir. Bugün artık kırgınlıkları bırakma, geleceğe odaklanma zamanıdır diye düşünüyorum. Bilerek bilmeyerek yanlış yaptıysak helallik istiyorum.”

Pervin Buldan: Bir Oy Her Şeyi Değiştirir

Pervin Buldan, şöyle konuştu:

“Keşke 31 Mart seçimlerinde kullanılan oylar, gösterilen irade kabul edilseydi ve bugün bu seçimi yapmamış olsaydık” diye konuştu. “Bir oyla her şeyin değişeceğine olan inancımızı her zaman ifade ettik” diyen Buldan, “Bugün bu sandıklardan barışın, kardeşliğin ve özgürlüğün fışkıracağına yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandı.

DSP Başkanı Aksakal: Sandığa gitmeyeceğim

Aksakallı şunları ifade etti:

“DSP için 31 Mart yerel seçimleri tamamlanmıştır dedik. Adayımız çekildiği için parti meclisimiz, yeni bir aday göstermeme kararı almıştı. Dolayısıyla bizim oy verebileceğimiz bir aday da olmadığı için, mevcut ittifak adaylarından ya da diğerlerinden herhangi birisini destekleme gibi bir kararımız da olmadığı için, sandığa gitmemizin de bir anlamı yok zaten.” 

Seçim ihlalleri…

“* Ümraniye’de AKP’li oldukları iddia edilen bazı kişilerin okulları dolaştıkları ve sandık kurulu başkanlarından oy kullanmayanların listesini istedikleri öğrenildi. Bunun üzerine okullarda bulunan HDP ve CHP’li görevliler sandık kurularına uyarıda bulundu konuya ilişkin tutanak tutuldu. * İstanbul Ümraniye’de bazı okullarda sandık kurulu üyesi eksik olduğu için orada bulunan yedek üyeler kurula alınıp, yemin ettirip göreve başlatıldı. Daha sonra asıl üyeler gelince tekrardan çıkarıldıkları öğrenildi. Avukatlar yasal olarak esik üye olduğu için göreve başlayanların asıl üyeler geldiğinde çıkartılmayacağını belirterek, itiraz etti.  * İstanbul Bostancı’da bulunan Leman Kaya İlköğretim Okulu’nda iki sandıkta imza cetvelinde kaydırma yaşandığından dolayı, seçmenlere oy kullandırılmadı. Avukatların okula gitmesi ardından sorunun çözüldüğü ve seçmenlerin oy kullanmaya devam ettiği öğrenildi.

 * İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde Kalkavan Meslek ve teknik lisesinde 1251 No’lu sandıkta 4 âdet mühürlü pusula çıktı. Mühürlenmiş dört adet mühürlü pusula için tutanak tutuldu. 

* İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesine bağlı 23 Nisan İlköğretim okulunda, kendisini AKP’li olarak tanıtan birinin sandık başkanlarına bir kâğıt imzalatmaya çalıştığı belirtildi. İddiaya göre kendisini AKP’’li olarak tanıtan kişinin imzalatmaya çalıştığı kağıtta, sayım dökümleri ile tutanakların yanlış tutulduğuna dair kağıdın imzalanması gerektiği ve okullara gelen pusula çuvalında mühürsüz olduğu iddia edildi. Kağıdı okuyan sandık başkanları ise kendini AKP’den görevli olarak tanıtan kişinin gerçeği söylemediğini belirtti.  

  * Gaziosmanpaşa Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesinde, oyunu kullanmak isteyen Rezzanşah Şakır isimli seçmen, güvenlik güçleri tarafından engellenerek oyunun kullanılmasına izin verilmedi.  Seçmen kâğıdının olmasına rağmen seçmen kâğıdının yanında, ‘şerh’ yazıldığı için oyunu kullanmasına izin verilmeyen Şakır’ın oy kullanmasını kısıtlayacak herhangi bir sorununun olmadığı ortaya çıktı.  Şakır’ın duruma tepki gösterdiği ve Gaziosmanpaşa İlçe Seçim Kurulu’nun 3232 No’lu sandık kuruluna dilekçe yazdığı belirtildi. 

* Gaziosmanpaşa ilçesinin Mevlana Anadolu lisesinde ise polis okul sorumlularını okulun bahçesinden çıkarmaya çalıştı. Nurhan Tar isimli kadın görevli kağıdını göstermesine rağmen polis ‘yukarıdan emir geldi kimse okulun bahçesinde kalmayacak’ dedi. 

* Beykoz İlçe Seçim Kurulu, üzerinde “Milletvekili Seçimi” yazan zarfların geçerli sayılacağını söyledi. Kararda, durumun tespit edilmesi sırasında ‘oy verme işlemi başladığı, bundan kaynaklı da başa dönülmesinin zaman ve imkan dahilinde olmadığı’ ifade edildi. 

* Kağıthane Atatürk İlkokulu’nda, uyarılara rağmen telefonla oy kullanma kabinine giren kişinin, işlem yapmak isteyen kurul üyelerini engellemeye çalıştığı iddia edildi. Olaya ilişkin tutanak tutuldu.

 * İstanbul Avcılar Atatürk Ortaokulu’nda bir kişinin, listede ismi bulunmamasına rağmen oy kullandığı iddia edildi. Kişinin oyu tutanak tutularak geçersiz sayıldı.

 *Şişli Mustafa Sarıgül İlkokulu’nda AKP’li bir grubun, CHP’lilere “Vatan hainleri” diye bağırarak saldırdığı kaydedildi. Saldırganların gözaltına alındığı belirtildi. 

* Maltepe’deki Gülensu İlkokulu’nda AKP temsilcisi bir sandık kurulu üyesinin, bir seçmene görünür yerde oy kullandırdığı, ardından “Yol, metro yaptılar” şeklinde AKP propagandası yaptığı iddia edildi. Sandık kurulu üyesi hakkında tutanak tutuldu.” 

Günün Haberleri

Patika Canlı Blog konulu diğer haberler