Takip Et

Güncel

İstanbul Sarıgazi’de 2 Temmuz anması yapıldı

İstanbul Sarıgazi’de 2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal’ı anmak amacıyla Sivas’a gelen ve kaldıkları otelde ateşe verilerek katledilen 33 aydın için yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirildi

Ali Kadir Güler

Sivas’ta, 2 Temmuz 1993 tarihinde, Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri’ne gelenlerin konakladığı Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu 33 aydın , 2 otel görevlisi ve 2 eylemci olmak üzere toplam 37 kişinin öldüğü olayların 26’inci yıl dönümü kapsamında birçok şehirde anma programları düzenleniyor.

İstanbul Sarıgazi’de Sosyalist Meclisler Federasyonu’un da içinde bulunduğu birçok devrimci demokratik kurumun ve Cemevlerinin örgütleyicisi olduğu Sivas katliamı anması yapıldı.

Anma yürüyüşü gerçekleştiren kitle Demokrasi Caddesi’nde basın açıklaması yaptı.

Yapılan basın açıklamasında; 26 yıl önce Pir Sultan Abdal şenlikleri için bir araya gelen onlarca ilerici devrimci, aydın, yazar Alevi inancına mensup yüzlerce insan, eğri zamanda doğru söz söyleyenlerin mirasını devam ettirmek için semaha durmuştu. Dili, İnancı, Kimliği, emeği yok sayılanlar Pir Sultan’ın direncini kuşanmaya gitmişti. Fakat kendinden olmayana yaşam hakkı tanımayanlar Sivas’ta bir kez daha iş başındaydı. Tıpkı Dersim’de, Maraş’ta, Zilan’da, Çorum’da, Gazi’de olduğu gibi.

Ülkenin içinden geçtiği ekonomik krizle birlikte ezilen halk kitlelerini baskılamaya çalışan iktidar, gerici ve kutuplaştırıcı söylevlerini her geçen gün arttırıyor. Aşırı kar hırsı ile çıkardıkları krizi yönetemeyenler, geniş halk kitlelerine azgınca saldırmaktan geri durmuyorlar. Krizin faturasını yoksul emekçilere ödetiyor, mazlum halklar kirli savaş yüzünden kırımdan geçiriliyor.

Bu saldırılardan Alevi emekçilerde nasibini alıyor. Dün Sivas’ta katleden zihniyet bugün inanç alanlarımıza saldırıyor. Asimilasyon politikasıyla Alevi kültürü yok edilmeye çalışılıyor. Okullarda din dersleri zorunlu yapanlar, eğitim sistemini tekçi, inkarcı, baskıcı, ötekileştirici ve aşağılayan zeminde yürütmeye devam ediyorlar.

Onların estirdiği rüzgarı fırtınaya çevirecek olan bizleriz.

Bizlere Pir Sultanlar, Nesimiler, Hallacı Mansurlar, Seyit Rızalar baş eğmemeyi, zalimim karşısında dimdik durmayı öğrettiler. Bizler Denizleri, Mahirleri, Mazlumları, İbrahimleri, çeliğinin suyunu alanlarız ve asla unutmayız ne katliamcıları ne de hesap sorma kararlılığını. Onun için bugün bir kez daha haykırıyoruz. “Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez!” bizler haklılığımızdan aldığımız güç ile egemenlerin baskıcı, yok sayan politikalarına boyun eğmeyeceğiz.

Anma Sarıgazi Cemevi önünde yapılacak etkinliklerle sonlandırılacak.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler