Takip Et

Güncel

İstanbul, İzmir ve Ankara Baroları kongrelerini yaparak yeni başkanlarını seçti

İstanbul, Ankara ve İzmir Barolarında hafta sonu gerçekleşen kongreler yapılan seçimler sonucunda yeni başkanların seçilmesiyle  sona erdi. Bir çok adayın yarıştığı seçimlerde tartışmalar ve gerginlikler yaşandı

Üç büyük kentte barolar yeni başkan ve yönetimini belirlemek için sandık başına gitti. 40 bini aşkın üyesiyle dünyanın en büyük barolarından olan İstanbul Barosu’nda ikisi bağımsız on adayın yarıştığı seçim için avukatlar sabahın erken saatlerinden itibaren Haliç Kongre Merkezi’nde kurulan 105 sandıkta oy kullandı. 09.00 itibariyle başlayan oy verme işlemi 17.00’ye kadar devam etti. İlk gün gergin geçen Olağan Genel Kurul’da sert tartışmalar yaşanmış, tekmelerin ve yumrukların havada uçuştuğu kavga nedeniyle tansiyon bir hayli yükselmişti.

Birgün’de yer alan haberde, Başkanlık için Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’ndan Mehmet Durakoğlu, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Yükseliş Grubu’ndan Hasan Kılıç, Özgürlükçü Hukukçular Platformu’ndan Eren Keskin, Avukat Hareketi’nden Başar Yaltı, Avukat Hakları Grubu’ndan Gökhan Ahi, Baroda Değişim ve Gelişim Hareketi’nden Talat Canbolat, Milliyetçi Avukatlar Grubu’ndan Kaptan Yılmaz, Ortak Hedef Platformu’ndan Cem Kaya Karatün ile bağımsız adaylar Fikret İlkiz ve Çiğdem Koç yarıştı.

Ankara’da yoğun güvenlik önlemleri

Ankara Barosu’nun 65’inci Olağan Genel Kurulu, Yenimahalle Nazım Hikmet Kongre ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirildi. Baroda Birlik ve Milliyetçi Avukatlar Grubu üyelerinin fiziksel saldırıya dönüşen sözlü sataşmaları nedeniyle olaylı geçen ilk günün ardından dünkü oy verme işlemi yoğun güvenlik önlemi altında tamamlandı. Seçimlerde Demokratik Sol Avukatlar Grubu adına Erinç Sağkan, Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar Grubu adına Murat Kemal Gündüz ve Baroda Birlik ve Milliyetçi Avukatlar Grubu adına Gencer Özdemir yarıştı. Seçime avukatlar yoğun ilgi gösterdi, saat 17.00’ye kadar süren seçimlerde 39 sandıkta oylarını kullandılar.

İzmir Barosu’nda başkanlık yarışı

Beş adayın başkanlık için yarıştığı İzmir Barosu Olağan Genel Kurulu, Kültürpark’taki 4 No’lu Hol’de gerçekleştirildi. Baroya kayıtlı 9 bin avukat yeni başkanını seçmek için sandık başına gitti. Önce Başkanlık Divanı’nın seçildiği Olağan Genel Kurul’da tahmini bütçe ve bütçe kararnamesinin karara bağlanmasının ardından başkan adayları konuşma yaptı.

İki aday çıkaran Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu’ndan İzmir Barosu Başkanvekili Mustafa Çetin ile yine yönetim kurulu üyesi olan eski Genel Sekreter Atalay Aksay, Çağdaş Avukatlar Grubu’ndan Özkan Yücel, Yenilikçi Avukatlar Grubu’ndan Muhammet Özekes ve Milliyetçi Avukatlar Grubu’ndan ise Ömer Fatih Şimdi başkanlık için yarıştı. Sabah saat 09.00’da başlayan oy verme işlemleri sırasında salon dışında kurulan stantlarda seçim çalışmaları devam etti.

İstanbul’da avukat Mehmet Durakoğlu yeniden başkan

İstanbul Barosu Başkanlığı’na “Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu”nun adayı avukat Mehmet Durakoğlu bir kez daha seçildi.Baro’ya kayıtlı 41 bin 462 avukattan 26 bin 294 kişi, 105 sandıkta oyunu kullandı. Seçimde, 8 bin 77 oy alan Durakoğlu birinci olurken, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Yükseliş Grubu’nun adayı Hasan Kılıç 6 Bin 856 oy ile ikinci, Avukat Hakları Grubu adayı Mustafa Gökhan Ahi 2 Bin 488 oy ile üçüncü, Baroda Değişim ve Gelişim Hareketi adayı Talat Canbolat 2 Bin 407 oy ile dördüncü, bağımsız aday Fikret İlkiz 2 Bin 238 oy ile beşinci, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar adayı Eren Keskin bin 645 oy ile altıncı, İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu adayı Kaptan Yılmaz bin 203 oy ile yedinci, Avukat Hareketi grubu adayı Başar Yaltı 965 oy ile sekizinci, Ortak Hedef Platformu grubu adayı Cem Kaya Karatün 399 oy ile dokuzuncu oldu.

Ankara Barosu’nun yeni başkanı Erinç Sağkan

Ankara Barosu Başkanlığına Erinç Sağkan seçildi. Baroya kayıtlı 15 bin 333 delegeden 11 bin 260’ı 39 sandıkta oy kullandı. Seçimde, 7 bin 227 oy alan Demokratik Sol Avukatlar grubundan (DSAG) Sağkan, Ankara Barosu Başkanı oldu.Baroda Birlik ve Milliyetçi Avukatlar grubu adayı Gencer Özdemir 2 bin 283, Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar grubunun adayı Murat Kemal Gündüz ise bin 256 oy aldı.

İzmir Barosu’nun yeni başkanı Özkan Yücel

İzmir Kültürpark’taki 4 numaralı holde yapılan İzmir Barosu Olağan Genel Kurulu’nda, baroya kayıtlı 8 bin 309 avukatın 5 bin 986’sı oy kullandı. Resmi olmayan sonuçlara göre 5 adayın yarıştığı seçimlerde, geçerli 5 bin 816 oyun bin 955’ini alan Özkan Yücel başkanlığındaki liste ipi göğüsledi. İki aday çıkaran Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu adına yarışan Mustafa Çetin bin 720, diğer Cumhuriyetçi grup adayı Atalay Aksay bin 258, Yenilikçi Avukatlar Grubu adayı Muhammet Özekes 540, Milliyetçi Avukatlar Grubu adayı Ömer Fatih Şimdi 312 oy aldı.

 

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler