Takip Et

Güncel

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu: Salgının kritik evresi bitene kadar işçiler ücretli izinli sayılsın

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını Türkiye’de hızla yayılmaya devam ederken milyonlarca işçi ve emekçi, risk altında işe gidip çalışmak zorunda bırakılıyor. Bu durumun hızla değişmesini talep eden İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu (İİSŞP) “Koronavirüs salgınının kritik evresi bitinceye kadar işçiler ücretli sayılsın” çağrısıyla imza kampanyası başlattı.

Change.org’da üzerinden yürütülen kampanyada Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığından koronavirüse karşı acil eylem planı oluşturulması ve üretimin zorunlu olduğu sektörler dışında salgınının kritik evresi bitinceye kadar işçilerin ücretli izinli sayılması talep ediliyor.

Evrensel’de yer alan haberde, “Koronavirüs salgını ile milyonlarca işçinin işten atılma, zorunlu ücretsiz izne çıkarılma, üretim baskısı gibi uygulamalar ile karşı karşıya kalmaktadır” denilen kampanyanın imza metninde işyerlerinde, fabrikalarda çalışan milyonlarca işçi ve emekçinin koronavirüse karşı nasıl korunacağına dair bireysel önlemler dışında açıkça herhangi bir politika belirlenmediği aktarıldı.

Metnin devamında şu ifadelere yer verildi:

“Bu noktada özellikle sendikasız işyerleri maalesef daha vahim durumdadır. İşçilerin sağlığı, işverenlerin insafına terk edilmiş durumdadır. Bir yandan işçiler bu koşullarda çalıştırılmaya zorlanırken bir yandan da ‘koronavirüs krizi’ni fırsata çevrildiğini görüyoruz. İşçi ve emekçilere, işten atma, ücretsiz izin, esnek ve güvencesiz çalıştırma, telafi çalışması gibi dayatmalar somut olarak yaşanmış ve yaşanmaya da devam edilmektedir. Yoğun şekilde yakın temasın olduğu, yüzlerce işçinin aynı alanda üretimde bulunduğu, çalışma koşullarının mecburiyetinden kaynaklı iç içe çalıştığı düşünülürse hem çalışanların sağlığı hem de çalışanların aileleri ile teması ve onların temas ettiği sosyal çevre hesaplandığında riskin büyüklüğü görülebilir.  

Koronavirüs ilgili yaşanan bu süreç düşünüldüğünde biz İşçi Sendikaları Şubeler Platformu olarak ifade ediyoruz ki; işyerlerinde hızlıca şu önleyici tedbirler acilen alınmalı ve hayata geçirilmelidir:

Patronların ekonomik kaybı gerekçe göstererek işçileri işten çıkarmaları, zorunlu ücretsiz izin ve zorunlu yıllık izin kullandırması yasaklanmalı derhal ücretli izinler uygulanmaya başlanmalı ücretli izinler ilerde yıllık izinden düşülmemelidir.

Kişisel hijyen ve korunma malzemeleri işçilere ve halka ücretsiz olarak dağıtılsın. İşçilerin sağlık taramaları yoğunlaştırılsın ve iş yerlerinin çalışma organizasyonu salgında hijyen kuralına göre düzenlensin.

Özellikle tuvalet, yemekhane, ortak çalışma ve dinlenme alanlarının kullanımı acilen düzenlensin. Sık ve ortak kullanılan yemekhane, soyunma odası, dinlenme odası, tuvalet gibi alanların temizliği ile işçi servisleri ve şehir içi toplu ulaşım araçlarının hijyeni sağlansın.

Testler ve muayeneler kamu hastanelerinde ve özel hastanelerde ücretsiz olarak yapılsın.

Kendisi ve yakını virüs nedeniyle karantinaya alınan işçi hastalık süresi kapsamında olsun ve bu süredeki gelir kaybı önlensin. Enfekte işçilerin işten atılması yasaklansın.

Elektrik, su, doğalgaz, tüketici kredisi ve prim borçları ertelensin, salgın süresince temel hizmetler ücretsiz olsun.

Alınan karar ve tedbirlerin ancak kamunun bir bölümünde değil, özel sektör, kayıt dışı sektör ve 50’den az çalışanı olan işyerlerinde uygulanması ve yaptırımı sağlansın, gerekli önlemlerin alınmadığı işyerlerinin bildirimi için ihbar hattı kurulsun.

Tüm bu maddeleri de içeren ana talebimiz ise bu süreçte işçilerin sağlığı için üretimi sürdürmenin zorunlu olduğu sektörler dışında işyerlerinde üretimin durdurulması gerektiği ve işçilerin salgının kritik evresi bitinceye kadar ücretli izinli sayılması gerektiğidir.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler