Takip Et

Emek

İstanbul Emek ve Demokrasi Güçleri’nden miting

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri ‘İnsanca yaşamak istiyoruz’ sloganıyla vergi adaletsizliğine, zamlara, İşsizlik Fonu’nun yağmalanmasına, OHAL uygulamalarına karşı Bakırköy’de bir araya geldi.

 ‘Bu miting bir başlangıç’

Mitingde tertip komitesi adına bir konuşma gerçekleştiren DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kanber Saygılı, şunları söyledi:

“Gözaltılara, tutuklamalara rağmen gelecek güzel günlere olan inancımız, sevdamız, öfkemiz ve coşkumuz var. Omuz omuza, yürekle yine bir aradayız.

Emek, barış ve demokrasi güçleri adına sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyoruz.

Dünyanın dört bir yanında, Ortadoğu’dan Afrika’ya, Avrupa’dan Latin Amerika’ya; işçilerin, kadınların, gençlerin, yoksulların, ötekileştirilenlerin isyan çığlıkları yükseliyor. Çünkü yaşamı her gün, yeniden üreten, emeğine, emekçi insanlığın emeğine saldıran, geleceğini ipotek altına alan kapitalist haydutların 40 yıllık vahşi politikası dibe vuruyor. Şimdi meydanlar konuşuyor. Söz sırası bize de gelecek.

17 yıldır Cumhuriyet tarihinin en büyük krizini yaşayan ve yaşatan, seçme hakkına bile tahammül edemeyen, memleketi kayyum cumhuriyetine çeviren, bizleri iş cinayetiyle, çocuk istismarlarıyla koyun koyuna çalışmaya ve yaşamaya mahkûm eden AKP iktidarının gemisi batıyor. Bu gemiyi kurtarmaları mümkün değil. ‘Bu gemi batarsa hep birlikte batarız’ diyorlar. Biz emekçiler olarak bu gemide yokuz. Bizden artık AKP-MHP blokuna oy yok. Biz bu sömürü düzenine mahkûm değiliz. Kader diye yutturmaya çalıştıkları bu düzene dur diyebiliriz. Bu gücümüz var. Bu miting bir başlangıç.

Umutsuzluk yaymaya çalışıyorlar. Umutsuzluk yasak. Yılgın türküler söylemek de yasak. Biz, emek barış ve demokrasi güçleri olarak bundan sonra AKP düzeninin önümüze koymaya çalıştığı bu yöntem ve baskılara karşı mücadelemizi yükselterek devam ettireceğiz.”

‘Emekçinin gündemi hayat pahalılığı’

Mitingde konuşma yapan İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Osman Öztürk, “İnsanlarımız geçim zorluğu nedeniyle evine ekmek götüremiyor. İktidardakiler bakın burası çok önemli diyerek büyüme rakamlarına inanmamızı bekliyorlar. Darbe girişimi, savaş var diyorlar, savaş ve barış sözcüklerini dahi yasaklıyorlar. Seçme iradesini yok sayıyor, sandıklarda kaybettikleri seçimleri YSK darbesiyle kazanmaya çalışıyorlar. Biz bugün buradan görevden alınan, tutuklanan bütün belediye başkanlarımız adına selam gönderiyoruz. Bütün bu yaşadıklarımızın sorumlusu 17 yıldır iktidarda olan AKP rejimidir. Emekçilerin gündemi art arda gelen zamlar, işsizlik, yoksulluk, enflasyon, hayat pahalılığı. Peki biz çaresiz miyiz? Hayır. Bizim gücümüz haklılığımızdadır. İşsizliğe, yoksulluğa, tek adam rejimine karşı mücadelemizi yürütüyoruz. Mücadelemizi, iş yerlerinden sokaklara kadar devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı.

İstanbul Eğitim Sen 7 No’lu Şube Başkanı Özlem Tolu ise şu ifadeleri kullandı: “İş cinayetleri son hız devam ediyor; kadın cinayetleri, doğa katliamları, eğitimde gericileşme, laiklik karşıtlığı tam gaz devam ediyor. Öncelikli taleplerimiz işten çıkarmalar yasaklansın, asgari ücret açlık değil insan onuruna yakışır belirlensin, işsizlik fonu işçilere verilsin. Dünyanın dört bir yanında halk isyan ediyor. Türkiye’de KHK ile işten atılan kamu işçileri, işsizliğe mahkum edilen gazeteciler, madenciler, EYT’liler isyan ediyor. İsyanları, isyanımızdır. Onlar kaybedecekler çünkü ölüm vurdu damgasını alanlarına. Bir daha dönmemek üzere gidecekler.

Mitingde talepler ise şöyle sıralandı

Vergi adaletsizliği kaldırılsın

Elektrik, su ve doğalgazdan alınan vergi kaldırılsın

Emekçiden alınan gelir vergisi yüzde 15 ile sınırlandırılsın

Temel tüketim mallarına yapılan zamlar geri alınsın

İşsizlik Fonu işçilere verilsin

KHK ve OHAL uygulamaları kaldırılsın

Kayyumlar çekilsin.

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler