Takip Et

Güncel

İsrail’den Suriye’ye hava saldırısı: 23 kişi yaşamını yitirdi

İsrail’in Suriye’de İran destekli grupları hedef alan hava saldırılarında sekizi Suriye askeri olmak üzere en az 23 kişi yaşamını yitirdi

İsrail’in Suriye’de İran destekli grupları hedef alan hava saldırılarında sekizi Suriye askeri olmak üzere en az 23 kişi yaşamını yitirdi.

Suriye’nin güneybatısına dün gece İsrail’in gerçekleştirdiği belirtilen hava saldırılarında en az 23 kişi hayatını kaybetti. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), ölenlerden sekizinin Suriye askeri, 15’inin de İran destekli milisler olduğunu ve bunlardan üçünün İran’lı olduğunu duyurdu.

Suriye resmi haber ajansı SANA, önceki gece İsrail’in başkent Şam, Kuneytre ve Dera yakınlarına iki hava saldırısı düzenlediğini ve sekiz Suriye askerinin yaralandığını bildirmişti.

SANA, Suriye hava savunma sistemlerinin İsrail’e ait çok sayıda roketi imha ettiğine dair görüntüler yayınladı.

SOHR da İsrail saldırılarında bir silah deposuyla hava kuvvetlerine bağlı noktaların hedef alındığını kaydetti.

Rusya’dan açıklama: İsrail, yolcu uçağını kalkan olarak kullandı

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Şam havalimanı yakınlarına yapılan saldırılarda, 172 kişiyi taşıyan yolcu uçağının kalkan olarak kullanıldığını belirten Konaşenkov, “İsrail’in saldırıları nedeniyle yolcu uçağı Hmeymim Üssü’ne zorunlu iniş yaptı” dedi.

İsrail’in saldırılarını Suriye hava sahasına girmeden gerçekleştirdiğini aktaran Konaşenkov, “İsrail ordusunun, Suriye füzelerini engellemek için yolcu uçaklarını kalkan olarak kullanması İsrail Hava Kuvvetleri’nin yaygın bir uygulaması haline geldi” diye konuştu.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler