Takip Et

Dünya

İsrail’den Gazze’ye saldırı

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi’nden bugün 90’a yakın roket atılmasını gerekçe göstererek, öğlen saatlerinde savaş uçaklarıyla hava saldırısı düzenledi

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi’nden bugün 90’a yakın roket atılmasını gerekçe göstererek, öğlen saatlerinde savaş uçaklarıyla hava saldırısı düzenledi. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, “Gazze’deki Hamas ve İslami Cihad hedeflerine yönelik hava saldırısı başlattık” ifadesi kullanıldı.

Kudüs AA yer alan habere göre, Açıklamada İsrail’in Gazze Şeridi’ne yakın bölgelere roket atışlarının sürdüğü ve bölgede zaman zaman sirenlerin çaldığı aktarıldı.

Yerel basın ise Gazze’den bugün İsrail’e atılan roketlerin sayısının 100’ü geçtiği, bu roketlerin büyük bir bölümünün İsrail’e ait “Demir Kubbe” hava savunma sistemi tarafından imha edildiği belirtildi. Roketlerden birinin Eşkol bölgesinde bir eve isabet ettiği, evde bulunanlardan yaralanan olmadığı öğrenildi.

Bölgede gerginlik artarken, atılan roketler nedeniyle İsrail ordusu bu sabah Gazze’nin kuzeyinde 2 ayrı noktaya hava saldırısı düzenlemiş, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’na ait bazı noktaları tank atışları yapmıştı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, 22 yaşındaki İmad Muhammed Nesir adlı Filistinli, İsrail saldırısında hayatını kaybetti.

İsrail’in son saldırılarına ilişkin Filistinli kaynaklardan henüz bir açıklama yapılmadı.

İsrail yolları ve sahil şeridini kapattı

Gazze Şeridi’nden dün açılan keskin nişancı ateşi sonucu sınırda 2 İsrail askeri yaralanmıştı. Bunun üzerine İsrail ordusu Gazze’ye hava saldırısı düzenlemiş, saldırıda 2 Filistinli yaşamını yitirmiş, 2 kişi de yaralanmıştı.

Ayrıca dün Gazze Şeridi sınırında 30 Mart’tan bu yana düzenlenen “Büyük Dönüşü Yürüyüşü” gösterilerine katılan 2 Filistinli de İsrail askerleri tarafından öldürülmüştü.

İsrail ordusu, dün yaşanan olaylar nedeniyle bu sabahtan itibaren Gazze Şeridi sınırına yakın bölgelerde birçok yolu ve bir sahili şeridini kapattı

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler