Connect with us

Ortadoğu

İsrail Ordusu’ndan ‘duyarlılık’ çağrısı: “Filistinlileri bacaklarından vurun”

Jerusalem Post gazetesine konuşan İsrailli bir yetkili “Amacımız bu olmasa da, diz üstüne ateş edilmesinin pek çok protestocunun ölümüne yol açtığı anlaşıldığını” belirtip, İsrail Ordusu’nun, Filistinlileri ayak bileğinin altında vurulması talimatını verdiklerini söyledi

İsrail ordusu tarafından verilen talimata göre Nakba (Büyük Geri Dönüş) gösterilerinde çok sayıda Filistinlinin yaşamını yitirmesi sonrasında keskin nişancılara Filistinli göstericilerin “ayak bileklerinden vurulmaları gerektiği belirtildi.

İsrailli yetkili bu kararın alınmasının nedeninin birçok Filistinlinin diz üstünden vurulması sonucu hayatını kaybetmesini gösterdi.

İsrail merkezli Jerusalem Post gazetesine konuşan İsrailli yetkili, “Amacımız bu olmasa da, diz üstüne ateş edilmesinin pek çok protestocunun ölümüne yol açtığı anlaşıldı” dedi.

Ayrıca hedefi tutturamayan ya da profesyonel, davranışsal veya zihinsel sorunu olan bir keskin nişancının görevden alındığını belirten yetkili bu önlemlerle birlikte ölümlerin önüne geçileceğini kaydetti.

Keskin Nişancı Saldırılarında Yaşamını Yitiren Filistinli Sayısı

Filistinliler, ablukanın kaldırılması için “Büyük Dönüş Yürüyüşü” eylemleri düzenliyor.

Gazze Şeridi’nde 30 Mart 2018’den bu yana başlayan protestolarda yaklaşık 300 Filistinlinin hayatını kaybettiğini, 22 bininin ise yaralandığını duyuruldu.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA), protestoların ilk yılında, 7 bin 246’sı gerçek, 773’ü plastik mermiyle olmak üzere 29 bin 187 Filistinlinin yaralandığını açıkladı.

Günün Haberleri

More in Ortadoğu