Takip Et

Dünya

İspanya’da Sosyalist Parti 28 nisan’da erken seçime gidiyor

İspanya’da iktidardaki Sosyalist Parti erken seçim kararı aldı. Önceki gün 2019 yılı hazırladığı bütçe teklifi parlamentodan onay alamayan Başbakan Pedro Sanchez, 28 Nisan’da erken seçime gidileceğini açıkladı

İspanya’da iktidardaki Sosyalist Parti erken seçim kararı aldı. Önceki gün 2019 yılı hazırladığı bütçe teklifi parlamentodan onay alamayan Başbakan Pedro Sanchez, 28 Nisan’da erken seçime gidileceğini açıkladı.

Ufukta siyasi belirsizlik var

Ülkede son haftalarda yapılan anketler, olası seçimlerde hiçbir partinin tek başına iktidara gelemeyeceğini ortaya koyuyor. Anketlere göre, Sosyalistler önde gidiyor; tasarruf tedbirlerine karşı çıkan Podemos da ikinci sırada. Ancak bu iki partinin toplam oy oranının hükümet kurmaya yetecek sayıda milletvekili çıkarmayacağı ve merkez sağdan bir partinin daha koalisyon hükümetine dahil edilmesinin gerekebileceği belirtiliyor.

Sanchez geçen haziran ayında, tasarruf tedbirlerine karşı tepki ve yolsuzluk iddiaları nedeniyle tepki çeken muhafazakâr Halk Partisi hükümetinin parlamentodan güvenoyu alamaması sonrası iktidara gelmişti. Ancak Sanchez de parlamentodaki koltukların sadece dörtte birine sahip olması nedeniyle bölgesel ve küçük partilerin desteğine ihtiyaç duyuyordu. Bu haftaki bütçe tasarısı oylamasında, bugüne dek Sanchez’i destekleyen Katalanlar Sosyalist Parti’yi terk etmişti. (Dış Haberler)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler