Takip Et

Güncel

İsmail Saymaz ve Barış Ünlü’nün kitapları “Müstehcen” ve “devlete karşı ölçüsüz eleştiri” barındırıyor denilerek hapishaneye alınmadı

İsmail Saymaz’ın kitabı “müstehcen”, Barış Ünlü’nün kitabı ise “devlete karşı ölçüsüz eleştiri” denilerek hapishaneye alınmadı

İsmail Saymaz’ın, cemaat ve tarikat alanındaki “‘holdingleşmenin’ dışında kalan kayıt dışı ve merdivenaltı tarikat ve cemaatlerden, polis ve adliye koridorlarına düşmüş 6 kişinin hikayesini” anlattığı “Şehvetiye Tarikatı” adlı kitabı “müstehcen” bulunduğu gerekçesiyle hapishaneye alınmadı.

Barış Ünlü’nün “Türklük Sözleşmesi Oluşumu, İşleyişi ve Krizi” isimli kitabı da hapishaneye alınmadı. Kitapta, “Devlete karşı suçlayıcı ve ölçüsüz eleştiri yazılarının” bulunduğu gerekçe gösterildi.

Kitabın Ümraniye T Tipi Hapishanesi’ne alınmamasına dair yapılan itiraz da İstanbul Anadolu 2. İnfaz Hâkimliği tarafından reddedildi.

İsmail Saymaz konu hakkında Twitter’dan yaptığı açıklamada, Bu kitabımın müstehcen olup olmadığı, okuma organınıza göre farklılık gösterebilir” dedi.

Kararda kitapların Türkçe yazıldığı için bilirkişi incelemesine gerek duyulmadığı, hakimlik tarafından detaylı bir şekilde incelendiği bu sebeple yeniden mütalaa alınmasına gerek olmadığı kaydedildi.

İsmail Saymaz’ın Twitter hesabından yaptığı açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Şehvetiye Tarikatı adlı kitabım ‘müstehcen yazılar’ bulunduğu gerekçesiyle Ümraniye T Tipi Cezaevi’ne sokulmadı. Bu karara yapılan itiraz İstanbul Anadolu 2. İnfaz Hakimliği tarafından reddedildi. Bu kitabımın müstehcen olup olmadığı, okuma organınıza göre farklılık gösterebilir.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler