Takip Et

Güncel

İşkenceye uğrayan Şahin ailesi için suç duyurusunda bulunuldu!

Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP), evlerine düzenlenen baskınla gözaltına alınıp tutuklanan Şahin ailesine hem gözaltında hem de cezaevinde işkence yapan polis ve memurlar hakkında suç duyurusunda bulundu

Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP), evlerine düzenlenen baskınla gözaltına alınıp tutuklanan Şahin ailesine hem gözaltında hem de cezaevinde işkence yapan polis ve memurlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığı bilgiye göre, Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP), evlerine düzenlenen baskında gözaltına alınan ve ağır işkencelere maruz kaldıktan sonra tutuklanan Şahin ailesine yönelik yapılan işkence ile ilgili polisler hakkında suç duyurusunda bulundu. “Görevi kötüye kullanma”, “İşkence” ve “Görevi ihmal” gerekçesiyle yapılan suç duyurusu dilekçesinde Şahin ailesine yönelik tüm işkenceler de tek tek sıralandı.

Yapılan işkenceler tek tek sıralandı

Ev aramasına gelen polislerin evde bulunan 7 aile üyesine işkence ve kötü muamelede bulundukları belirtilen suç duyurusunda şu ifadelere yer verildi: “Ev aramasına katılan polisler silah, tekme tokat, yumruklarla aileyi dövmeye başlamış, yere yatırıp kafasını tekmelemek suretiyle ezmişlerdir. 1 saat boyunca yaklaşık 30 kolluk görevlisi müvekkil de dahi bütün aile bireylerine fiziki şiddet uygulamışlardır. Yapılan adli arama sırasında adli aramaya katılan kolluğun bir kısmının müvekkile işkence ve kötü muamelede bulunmuş, bir kısmı ise bu suç işlenirken suça engel olmadıkları ve göz yumdukları için görevi kötüye kullanma ve ihmal suçlarını işlemişlerdir. Evdeki operasyon sonrasında Abdulbaki Şahin’in kaburgaları kırılmış ve hastanede tedavi altına alınmıştır. Evde bulunan 16 yaşındaki Fettullah Şahin’in ise kafası 3 yerden kırılmıştır. Ayfer Şahin’in ise kafasında kırık, vücudunda ezik ve morluklar oluşmuştur.”

‘Oğlumu öldürmekle tehdit ettiler’

Şahin ailesi fertlerinin Van Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki gözaltında bulundukları sürede 2 saat aralıklarla sorgu odasına götürüldükleri, sorgu odasına her götürüldüklerinde hakaret, tehdit ve darba maruz kaldıkları ifade edilen suç duyurusunda, “Kısa boylu, zayıf, kır saçlı, kumral olan ve kendisini müdür olarak tanıtan erkek şahıs tarafından müvekkil saçlarından tutulup kafası defalarca yere vurulmak suretiyle, tekme ve yumruk atmak suretiyle, kafası tekmelenmek suretiyle ağır şiddet görmüştür. Müvekkilin gözleri olayın üzerinden 2 hafta geçmiş olmasına rağmen hala  bulanık görmektedir. Müvekkil emniyette kaldığı süre içerisinde en çok bu bahsi geçen tarafından işkence görmüştür. Müvekkil ailesi ile yapmış görüşmelerde ailesine de en çok bu kişinin şiddet uyguladığını ve oğlunu ölümle tehdit ettiğini öğrenmiştir. Bu kişi müvekkile sorgu esnasında ev aramasına da katıldığını beyan etmiştir” ifadeleri yer aldı.

Bayıltılana kadar dövüldü

Yine tutuklu Ayfer Şahin’in Van T Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldüğü sırada, 2 kadın personel tarafından cezaevi girişinde “Sen teröristsin” denilerek dövüldüğü aktarılan dilekçenin devamında şunlara yer verildi: “Çıplak arama için müvekkilimi döverek üzerini çıkarmaya çalışmışladır. Saçını çekerek, copla, tekme, tokat ile her yerine vurmuşlardır. Müvekkilim görmüş olduğu işkence üzerine ‘Bu sizin yanınıza kalmaz sizi şikayet edeceğim’ diyerek hukuki imkanlarını kullanacağını belirtmiş olmasına rağmen kendisine gülerek ‘Kime söylersen söyle’ cevabını vermişlerdir. Cezaevi girişindeki arama işlemi sonrasında müvekkilim tek başına hücreye koyulmuştur.  Yine cezaevinin ilk günü sabah saat 10:00 civarı müvekkilin hücresine yaklaşık 10-15 mavi ve siyah kıyafetli Kadın İnfaz Koruma Memuru girmiş, müvekkili dövmeye başlamışlardır. Tekme, tokat, yumruklarla müvekkilin her yerine vurarak yaklaşık 10-15 dakika boyunca müvekkilimi darp ederek hücreden ayrılmışlardır. Müvekkilim şeker, tansiyon ve kalp hastası olup, ilaç kullanmasına rağmen hücrede kaldığı süre boyunca ilaçları kendisine verilmemiştir.

Yukarıda müvekkilimiz kadın görevlinin saldırısına uğraması sonrasında müvekkil baygın bir halde uyumuştur. 2-3 saat kadar sonra yaklaşık olarak 12.00-14.00 saatleri arasında kendisine ‘müdür bey’ diye hitap edilen bir erkek şahıs tarafından kapı açılmış, müvekkil müdür ve 3 kadın personel ile kelepçe takılarak X-Ray cihazının ilerisindeki ara salonda kelepçesi çıkarılarak zorla tutanak tutulmuştur. Akabinde müdür olduğu söylenen kişi ‘Kelepçeyi takın. Halledin’ diyerek personele talimat vermiş ve müvekkil ara salonda defter kayıt ve bekleme odasının yanındaki odaya koyulmuştur. 3 Kadın İnfaz Koruma Memuru müvekkilimin ellerine kelepçe takarak cop, tekme, tokat ve yumruklarla darp etmişlerdir. Bu 3 personel müvekkilime 80’leri aratmayan bir işkence uygulamış, ayaklarının altını coplarla dövmüşlerdir.”

‘Sorumlular derhal görevden alınmalı’

Suç duyurusunun sonuç bölümünde ise şu taleplerde bulunuldu: “Şüpheliler hakkında soruşturma başlatılarak, kamu davası açılmasını ve cezalandırılmalarını, ihmal suretiyle işkence suçu işleyen, görevi kötüye kullanma ve suçu bildirmeme suçlarını işleyen diğer şüpheliler hakkında TCK m.94/4 hükmü gereğince soruşturma başlatılarak, kamu davası açılmasını ve cezalandırılmalarını, olay yerinde bulunan şüpheli kamu görevlilerinin tespit edilerek, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu m.137 uyarınca görevden uzaklaştırılmalarını, işkence ve zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması suçlarının doğrudan doğruya savcılar tarafından soruşturulacağının düzenlenmesi karşısında şüpheliler hakkında soruşturma izni alınmaksızın doğrudan soruşturma başlatılmasını talep ederiz.”

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler