Takip Et

Güncel

İşkence gören köylüler beraat etti: İçişleri Bakanlığı tazminat ödeyecek

Nusaybin’in Kuru köyünde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında işkence görüp cezaevinde bir süre tutuklu kalan Abdi Aykut ve 6 köylü yargılandıkları davadan beraat etti. Köylülere, İçişleri Bakanlığı tazminat ödeyecek.

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Kuruköy’de (Xerabê Bava), 11 Şubat 2 Mart 2017 tarihleri arasında ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında  işkence görüp cezaevinde bir süre tutuklu kalan Abdi Aykut ve diğer 6 köylü yargılandıkları davadan beraat etti. Köylülerin ‘haksız tutukluluk’ gerekçesiyle açtıkları davadan ise tazminat kararı çıktı.

7 kişi beraat kararından sonra ‘haksız tutukluluk’ gerekçesiyle Mardin İdare Mahkemesi’ne başvurarak, İçişleri Bakanlığı hakkında tazminat davası açtı. Köylüleri haklı bulan mahkeme, aralarında Abdi Aykut’un da bulunduğu 6 ay tutuklu kalan 6 köylüye 18 bin TL, 5 ay tutuklu kalan köylüye ise 15 bin TL maddi ve manevi tazminat ödenmesine hükmetti. İçişleri Bakanlığı avukatları da, mahkemenin verdiği tazminat kararına, “Sebepsiz zenginleşmeye neden olacağı” iddiası ile itirazda bulundu. Köylülerin tazminatlarını itirazın değerlendirilmesinin ardından alıp almayacakları belli olacak.

Konu hakkında konuşan avukat Hasan Özgen, Abdi Aykut’un da aralarında bulunduğu 7 kişinin üzerine atılı iddiaların gerçeği yansıtmadığının mahkeme kararıyla ortaya çıktığına dikkat çekti. Özgen, o dönem dile getirilen tüm iddiaların iftira olduğunu mahkeme huzurunda kanıtladıklarını kaydetti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler