Connect with us

Emek

İSİG: OHAL/KHK rejiminin 2017 yılında 2006 işçi katledildi

İSİG Meclisi 2017 yılı boyunca en az 2006 işçinin, işçi güvenliği alınmadığı için yaşamını yitirdiğini açıkladı

İSİG, 2017 yılı boyunca en az 2006 işçinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. İSİG hazırladığı raporda “OHAL/KHK rejimi iş cinayeti demektir” başlığını kullandı.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, AKP/Erdoğan iktidarı boyunca 20 bin 500 işçinin katledildiği açıkladı. İSİG’in hazırladığı rapora göre 2017 yılında ise en az 2006 işçi yaşamını yitirdi.

Rapora göre 2017 yılı boyunca 60 çocuk ve 88 göçmen işçi yaşamını yitirdi.

İSİG Meclisi yayınladığı raporda, taleplerine ve atacağı adımlara yer verdi;

“1- OHAL koşullarının devam etmesi için somut bir gerekçe yoktur. Aksine OHAL/KHK uygulaması işçi haklarına karşıt bir durumdur. Son bir buçuk yıl içinde işçi sağlığı alanına da bu durum yansımış ve işçi ölümleri yüzde 10 artış göstermiştir. Emek örgütleri ile dayanışma içinde OHAL’in kaldırılması talebi İSİG mücadelesi için de elzemdir.

2- İSİG mücadelesinin merkezi sorunu işçi örgütlenmesidir. Alana dair veri üreten çalışmalarımızın geliştirilmesi ile sendikasız ve güvencesiz çalışmaya karşı mücadele pratiği birleştireceğiz. İşçilerin ölümünden başka işçilerin bütün yaşamını içeren bir işçi sağlığı politikası oluşturacağız.

3- Ölen işçilerin yüzde 98’inin sendikasız olduğu bilinciyle; işyeri İSİG kurulları, çalışan temsilciliği ve genel olarak sendikal örgütlenme üzerindeki baskıların sona erdirilmesini savunarak örgütlenme özgürlüğü için mücadele edeceğiz.

4- Meslek hastalıklarına daha çok dikkat çekmeyi ve bu noktada genel, sektörel, havza ve işyeri çapında adımlar atmayı hedefleyeceğiz.

5- İstanbul ve Kocaeli dışında İzmir, Ankara ve Bursa gibi şehirlerde de İSİG Meclislerinin oluşturularak kentlere özgü politikaların geliştirilmesi mücadelesinde de yer alacağız.

6- 4-10 Mayıs İSİG Haftası’na alternatif olarak 22-28 Nisan’ın İSİG Haftası olarak ilan edilmesi, yani devletin ve sermayenin değil işçi sınıfının güncel taleplerinin bütünsel olarak ifade edilme kürsülerinin oluşturması için çalışacağız.”

 

Günün Haberleri

More in Emek